| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

Salut, am răcit acum cateva zile si am rămas cu nasul înfundat iar atunci când inspir ma ustura nările, știe cineva un tratament naturalist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Zinc,vitamina d si vitamina c, bea ceai firrbinte si sipa de pui

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apă cu sare, tras pe nas.

| WhiteLife a răspuns:

Ca tratament naturist, poti incerca ceaiuri, sunt care contin combinatii de plante tocmai pentru raceala. Ca idee (gasesti si la supermarket) ar fi de salvie, de ghimbir etc. Pentru nas poti folosi un spray cu apa de mare, nu contine substante care sa provoace dependenta, il poti folosi de cate ori vrei. Cele de la Nazomer au pret bun si mai au variante cu argint coloidal si inca ceva, cred. Mai poti face inhalatii, incalzesti apa intr-un bol si pui cateva picaturi dintr-un inhalant (gasesti la farmacii). Apoi, pentru raceala, vitaminele C, D, zinc, paracetamol pentru tratamentul simptopmatic. Paracetamolul Sinus mai are o substanta care tocmai desfunda nasul, si nici nu produce somn. Daca nu ai nasul infundat, iei degeaba Paracetamol Sinus. Nu uita sa te hidratezi bine si daca aerul este uscat in camera, pune un bol cu apa pe calorifer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fluend are menta.

| InOrOut a răspuns:

Paracetamol, evident.