| Coshminel a întrebat:

De ieri sunt racit, Am nasul infundat si ma ustura. Si capu este tot infundat. Ce pot face? am incercat Tot felul de antibiotice.
Và rog àjutàti-mà.cu-un.ràspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MovileanuMariaLaura a răspuns:

Buna eu iti spun sa incerci sa-ti desfunzi nasul cu ceapa. Cum procedezi: inainte sa te pui in pat asezi 2 sau 3 cepe curatate langa pat si incearca sa le tai in doua si dimineata ti se va desfunda nasul. Ia catina are vitamina C si alte vitamine sanatoase pentru corp. Si daca ai febra incearca sa-ti pui sosetele in otet iar dupa aia sa le pui in picioare si stai asa cu ele cam jumate de ora o ora! Sper ca te-am putut ajuta! Succes!

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

De ieri cate feluri de antibiotice ai apucat sa tot incerci?! Dureaza cateva zile pana isi face efectul si in plus antibioticele nu se iau dupa ureche ca in timp creste rezistenta bacteriilor si va trebui sa iei tot mai puternice, si mai ales nu se iau pentru raceala!
Pentru raceala, trebuie sa bei multe lichide, apa si ceai, sa stai in casa, si sa iei nurofen raceala si gripa sau plicuri de genul humex. Scrie pe prospect cat de des se iau, cred ca de trei ori pe zi si iei minim 3 zile! Nu iei doua pastile de alea si dupa doua de alt fel si tot asa ca numai iti faci rau. Incepi un tratament, il iei dupa indicatiile din prospect cateva zile si daca nu se imbunateste starea doar atunci ai voie sa incerci altceva. Pentru nas infundat cumparati Olynth. Capul nu stiu cum poate fi infundat...

Răspuns utilizator avertizat
| iemuc100 a răspuns:

Raciala asta! Si eu sunt racit.
Bea ceai cu multa lamaie, din cate stiu eu vitamina C ajuta.
Deci mananca multe citrice.

| Delia5 a răspuns:

Pai, stai imbracat cat mai gros si ia paracetamol sau nurofen forte.Incearca sa stai cat mai mult la caldura, sau chiar in pat.