| Rodina_G_Ionel_1973 a întrebat:

Am realizat ca in ultima vreme beau multe lichide in care pun zahar(cafea, limonada etc...)pot inlocui zaharul cu ceva mai "sanatos"? Pe langa asta simt nevoia de a manca dulce incontinuu(exista ceva pe la farmacie care sa-mi poata reduce pofta de dulce?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Da,exista. Sunt medicamente anti depresie care scad si pofta de dulce in cazul celor care mănâncă compulsiv(au un obicei nedorit). Ceva naturist ar fi suplimentele de crom si alimentele bogate in carbohidrati complecsi.

1 răspuns:
| Anon31241212 a răspuns:

Ai grija sa nu ai diabet. Fa-ti o glicemie si vezi cum stai.
In cazul in care nu ai probleme cu glicemia s-ar putea ca nivelul tau de serotonina sa fie scazut, de aceea tot iti cere organismul zahar. ( Serotonina este hormonul fericirii. Poti sa cresti nivelul ei prin consumul de ciocolata insa in unele cazuri e nevoie de medicatie. Nivelul scazut de serotonina duce la schimbari de dispozitie.)
Multa sanatate!