| Ramadan234 a întrebat:

Salut.
Am revenit cu o problemă care nu-mi da pace.
De aproximativ 3 săptămâni mă confrunt cu dificultăți în înghițire (disfagie).
Când mănânc, am impresia că nu pot înghiți alimentele și că se opresc in gat. Ulterior am manifestat și o senzație de nod în gât. De ceva vreme nu prea am nici pofta de mâncare și mănânc puțin.
Am făcut analize de sânge, totul bine. Am fost și la un control de specialitate fiind diagnosticat cu tulburare anxioasa. Am 5 zile de tratament dar nu vad rezultate miraculoase.
Poate fi ceva grav? Se poate trata la un ORL? Eu stau mereu cu gândul să nu fie un posibil cancer in gat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tratamentul are efect după i lună, doar xanaxul are efect instant, dacă după o lună tot așa ești, se creste doza, ar fi trebuit să mergi la ORL de urgență dar nu îți pasă de sănătatea ta

| Ramadan234 explică (pentru RAY):

Nu am mereu senzația de nod în gât.
Pot să înghit ok, nu am dureri și nici arsuri. Pur și simplu când vreau să înghit mă apucă o panica mare.
Sunt de 3 săptămâni așa. Am avut și în trecut simptome de genul dar au trecut de la sine. Posibil sa fie și din cauza tratamentului?
Primele zile când l-am luat aveam simptome de amețeală și slăbiciune.
Acum am inceput sa progreseze cu mâncarea, am inceput să mănânc usor, ușor.
Dificultate la înghițire nu am, doar că am intrat în panica asta când mănânc. Simt că nu pot înghițit alimentele mai ales pe cele solide și de obicei am la îndemână un pahar cu apa. Mi e frica sincer sa nu fie ceva grav. E posibil? Sau totul e din cauza anxietății și depresiei?

| Ramadan234 explică (pentru RAY):

Atunci când încerc să mănanc simt că mi se îngustează gatul. Am incercat o data sa nu mă gândesc pentru o clipa când mănânc și am înghițit un dumicat de mâncare și a fost ok numai că mă cuprinsese o panica in acel moment.

| RAY a răspuns (pentru Ramadan234):

Senzația e clar de anexitate, uite eu ce am avut, când îmi aduceam aminte de cineva drag, aveam un nod în gat, simțeam că mă strânge de gât și mă sufocam, nu am dormit timp de vreo 6 luni deloc, ziua eram zombi, amețeam, îmi pierdeam echilibru, eram mort, dar cu serlift și triticico mi-a trecut cam in 2 ani,aveam fobie sociala,depresie,anexitate generala, somnolenta gravă, acum am renunțat la serlift, mai iau triticico câteodată, pentru că foarte greu adorm, cam după o oră

| sierra1 a răspuns:

"am impresia că nu pot înghiți ...Am făcut analize de sânge, totul bine...Se poate trata la un ORL?"

păi ce să tratezi dacă la analize au zis că n-ai nimic, să tratezi impresia? Nu cred

| Ramadan234 explică (pentru sierra1):

Nu.
Mă refer daca trebuie sa consult un ORL -ist.
In ultima perioada am fost foarte deprimat și stresat. Cu școală de șoferi și anumite probleme personale.
Dificultăți n am la înghițire, nu simt durere și nici arsura. Am o senzație de nod în gât, posibil din cauza excesului de mucus? Am avut și faze când nu puteam mânca nimic, nu aveam pofta de mâncare. Eu trăiesc cu impresia sa nu am cancer in gat. Doamne ferește de așa ceva! Și de asta mi-e frica cel mai mult.

| RAY a răspuns (pentru Ramadan234):

Poate ai cv cu tiroida vezi

| Freya1 a răspuns:

Tratamentele pentru anxietate pot sau nu sa aibă efect.
Când e vorba de o problema la nivelul psihicului e important pe lângă pastile sa o și conștientizezi.O data ce faci asta și încerci sa o combați te vei simți mai bine.