| Floreenofficial a întrebat:

Salut! Am schizofrenie(probleme psihice)și tatăl meu de 70 de ani vrea să mă ducă,să mă interneze la un ospiciu, s-a interesat.Eu am 28 de ani.Cum e la un ospiciu? Mama spune că acolo te leagă. Sunt in pericol? Ajutor! Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Nu poți cere ajutor pe TPU! Asta porți face pe rețelele de socializare gen Facebook! Să se mobilizeze prietenii și să intervină pentru a nu ajunge la balamuc!
Dacă întradevăr ești un pericol public poți fi dus, la cererea aparținătorilor legali, la un spital de nebuni! Dar treaba asta poate fi făcută doar dacă tu refuzi să iei tratament, ești violent, etc.

| Floreenofficial explică (pentru gabicoo):

Dar nu mă fac de râs daca cer ajutor pe Facebook? Mulțumesc.

| gabicoo a răspuns (pentru Floreenofficial):

Faptul de a fi dus la balamuc împotriva voinței tale e mai rau decât situația de a te face de râs pe Facebook!

Repet: Dacă ești cuminte, îți iei tratamentul și nu faci scandal te poți trata și acasă! Dacă nu spitalul de psihiatrie e o soluție!

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te leaga doar daca faci scandal si esti agresiv.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai adevarat, daca nu esti violent nu te leaga nimeni. Si acolo primesti tratament, asa ca n-are de ce sa-ti fie frica.

| Wr3nch a răspuns:

Primesti terapie si tratament, ai camera ta sau stati mai multi, si o sa fi cu alti oameni cu afectiuni asemanatoare.

| Brizbriz a răspuns:

De ce nu te duci in "vizita"?

| Floreenofficial explică (pentru Brizbriz):

Cum adică?

| Brizbriz a răspuns (pentru Floreenofficial):

Adica, intr-o zi cu soare si cu cer senin, te duci pe langa ospiciu si te uiti in curte, nu trebuie sa intrii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte naspa, fara igiena, mananci controlat iti iei pastilele controlat, nu prea faci nimic decat televizor. Poti sa iei usor o infectie acolo

| timidu89 a răspuns:

Dacă ești rău, cam da te leagă sau ședea a puternic. Depinde de cazuri, am auzit ca te baga și la carcera dacă e necesar.

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu te leaga. E ca intr-un spital normal. Nu esti in pericol.

| DARLINGx a răspuns:

Nu ești legată dacă stai cuminte, dar dacă ești agresiva sau țipi etc.
Probabil te leagă așa știu eu de la o cunoștință care a fost acolo! Dar sincer nu e nici plăcut acolo

| paul123paul123 a răspuns:

Du-te la Sfânta Biserică toată viața și vei scăpa.