| Mercorea_Petrica_1995 a întrebat:

Am scolioza dorsala de 8 grade si lombara de 11 grade.Prin folosirea corsetului pot scapa de ea si daca da in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| InvertedDeformity a răspuns:

Scolioza este o deformare a coloanei vertebrale, ce poate aparea in zona cervicala, toracica sau lombara, provocand deformari ale toracelui, abdomenului sau zonelor din apropierea vertebrelor. Boala poate fi structurala, cand coloana este curbata si rotita si nestructurala, cand coloana este numai curbata. Gravitatea scoliozei este determinata de marimea curburii si de unghiul de rotatie al trunchiului. Adesea, scolioza are o cauza genetica si apare, de cele mai multe ori, la fete. Poate fi determinata si de o imperfectiune vertebrala sau de paralizia musculara, in caz de poliomielita, infirmitate motorie cerebrala, sau de distrofie musculara. Scolioza se poate declansa chiar de la nastere, iar riscul agravarii bolii se mareste cu cat acestea sant mai precoce. Adesea, pot aparea dureri ale coloanei in cazul unor activitati prelungite, ce implica pozitia sezand sau pe cea in picioare. Odata cu curbarea laterala a coloanei (in forma literei C), poate sa apara o curba compensatorie (de forma literei S), pentru mentinerea echilibrului. Astfel, apare scolioza. Curburile coloanei vertebrale trebuie corectate, deoarece, in unele cazuri, curburile extreme pot exercita presiune pe organele interne, ceea ce poate scurta durata de viata a celui bolnav. Tratamentul scoliozei variaza in functie de gravitate. In cazul in care scolioza este evolutiva si depaseste 15 grade este necesara kinetoterapia, pentru intarirea musculaturii. In cazul unei scolioze care depaseste 20 de grade, aceasta este insotita de tratament ortopedic (corset), pentru prevenirea agravarii curburii. Exercitiile fizice au un rol benefic pentru sanatatea pacientilor: mobilitate, musculatura, flexibilitatea coloanei.Acest sfat este din partea doctorului Popa A.Ce-i care te-au analizat si ti-au pus acest diagnostic, aveau datoria sa iti de sfaturi pentru viitor sau cat de grava este situatia(daca se rezolva prin exercitii medicinale, corset sau kinetoterapie).

| LucianSalvanLorand a răspuns:

Depinde, la toti e diferit... Scolioza e aproape imposibil sa o vindeci fara operatie, dar cifoza se poate vindeca usor prin dormit fara perna, mers cu ceva pe cap, si mers prin camera cu coada de matura lipita de spate. bye