| Mercorea_Petrica_1995 a întrebat:

Scolioza dorsala destroconcava 8 grade cu rectitudinea coloanei in plan sagital.Scolioza lombara joasa destroconvexa 11 grade fara modificari in plan sagital.Se poate realiza cu kinetoterapie? Daca da in cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InvertedDeformity a răspuns:

In cazul in care ai scolioza dorsala destroconvexa de 8 grade cu rectitudinea coloanei in plan sagital si scolioza lombara joasa destroconvexa de 11 grade fara modificari in plan sagital se poate rezolva prin exercitii medicinale.Pentru asa ceva trebuie sa mergi la un un cabinet perticular care se ocupa cu asa ceva, iar meidcul de acolo iti va spune in cat timp vei obtine rezultatul, iar in fiecare saptamana ti se vor da ca ''tema'' sa faci acasa niste exercitii insotite de masaje terapeutice.O sedinta (care este odata pe saptamana) costa in jur de 50-70 ron).Din cate stiu si am observat la pacientii cu asa ceva, ca le-a trecut in aproximativ un an sau cand s-au oprit din crescut (in cazul persoanelor care au inceput tratamentul la varsta de 16-18 ani).