| Cristiaan232 a întrebat:

Salut am senzatia ca nu am aer si imi vine sa respir cascand de ce oare? ( am avut in trecut un blocaj respirator prin somn.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Problema ta poate fi pe baza unor disfunctii cauzate de obezitate. Dar indiferent daca ai un anumit grad de obezitate sau nu, trebuie sa mergi la medicul de familie pentru o trimitere la pneumologie si eventual la cardiologie.

| cookie01 a răspuns:

Fa-ti o spirometrie si mergi la un pneumolog. Ar putea fi un inceput de astm alergic sau bronsic.

| Cristiaan232 explică (pentru cookie01):

Vreau sa va zic ca am ramas cu o frica si cu un stres si nu sunt obez am inaltimea de 168 cm si 58 kg, am intrebat un fost coleg care a avut astm si a zis ca el nu putea sa doarma noaptea si respira doar pe gura insa eu ma fortez sa respir pe gura deoarece am acea senzatie ca daca nu trag aer pe gura nu pot sa respir

| cookie01 a răspuns (pentru Cristiaan232):

Sunt mai multe tipuri de astm, simptomele pot fi diferite de la o persoana la alta, iar unele se pot si trata, dar e important sa depistezi la timp. Nu trebuie sa te ingrijorezi, ar putea fi si de la stres senzatia de sufocare, dar cel mai bine este sa elimini acea posibilitate, sa fi sigur.

| cookie01 a răspuns:

Nu poti respira pe nas, iti este infundat? Sa stii ca nu e bine sa tragi aer pe gura, ca intra foarte multi microbi si risti sa faci infectii de tip faringita, laringita. Cel mai bine este sa respiri pe nas daca nu poti incearca sa folosesti spray, fesigur la recomandarea medicului.