| laurici_3736 a întrebat:

Salut, am si eu o dilema: am fost diagnosticat cu calcificari pe arcada acetabulara externa.Stie cineva ce inseamna asta, ce o provoaca si cum se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Acele calcificari pot fi osteofite in cadrul unei coxartroze (artroza articulatiei soldului) sau condrocalcinoze. Calcificari acetabulare pot aparea si ca urmare a unei fracturi sau luxatii de sold. Intr-un cuvant sunt multe cauze si ai nevoie de un consult de specialitate. De preferat la Reumatologie.

2 răspunsuri:
| laurici_3736 explică:

Pai in mare am34 de ani, o componenta genetica de la mama si nu am avut niciodata un traumatism al articulatiei coxofemurale in schimb sunt fumator ca ma gindesc ca nu cumva sa am anumite tulburaride metabolism pentru care am depunerile astea(de Ca) cred

| Empathizer a răspuns (pentru laurici_3736):

Calcificarile astea nu au nicio legatura cu fumatul. Totusi ar fi profitabil sa lasi tutunul, pentru sanatatea ta, in general, si sanatatea cardio-vasculara, in special.