| Sync23232 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare. Am inceput sa iau Whey Protein Gold de 2 luni de zile. Am auzit ca proteinele dupa antrenament sunt folosite pentru energie si nu ajung in "muschi" si de accea este nevoie de o dextroza. Este adevarat?
Se poate face diabet de la dextroza? Cata dextroza trebuie pusa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| umbra09 a răspuns:

Nu inteleg de ce iei proteine... si nu voi intelege niciodata cum uni oameni pot fi maniculati in asemenea hal.
Cunosc multe cazuri in care anumite persoane apropiate mie au luat proteine unele cazuri au ajuns sa aiba muschi prea mari si lea puscat pielea alti s-au ingrasat alti dupa ce s-au lasat de proteine au slabit foarte foarte mult din masa musculara.

| Sync23232 explică (pentru umbra09):

Cum sa-ti bubuie pielea de la proteine rolling on the floor? Probabil asta a fost doar un replay pentru a fi 'Campionul Zile ", mai bine taceai din gura.

| umbra09 a răspuns (pentru Sync23232):

Nu am de gand sa ajung Campionul Zilei astazi happy
Si da ia crepat pielea... unele proteine umfla foarte tare muschii ca sa stii si tu si daca pielea ta nu este destul de elastica iti creapa si apar vergeturi.
Daca nu ai habar de asa ceva mai bine taci tu la alti le crapa si muschi de la steroizi.Stiu ca tu nu vei lua in considerare raspunsul meu ca esti prea... ca sa gandesti dar alte persoane ce vor intra pe aceasta pagina poate vor gandi de doua ori inainte sa ia proteine sau macar se informeaza de la cei care au luat si s-au lasat de sala.

| alessia5158 a răspuns (pentru Sync23232):

Nu rade!--- userul umbra09 are dreptate in ceea ce sustine, doar ca a folosit pentru termenul "vergeturi" o exprimare mai plastica, respectiv "le-a puscat pielea". Vergeturile sunt leziuni care apar ca o consecinta intinderii excesive a pielii prin ruperea tesutului conjunctiv din stratul dermic al ei--- la sportivi apar, in special, pe brate pe piept si pe picioare.

| Sync23232 explică (pentru alessia5158):

Apar indiferent daca faci cu suplimente sau fara suplimente happy..Va rog frumos fara discutii off topic...

| alessia5158 a răspuns (pentru Sync23232):

Pentru ca te-ai ofensat si mai ales pentru ca observ ca ai mari "carente" in cultura ta generala, iti raspund la obiect si in legatura cu afirmatia facuta in postarea ta :

*afirmatia ta: "Am auzit ca proteinele dupa antrenament sunt folosite pentru energie si nu ajung in "muschi"

Proteinele "ajung" la fiecare celula a organismului!
Proteinele NU sunt folosite de catre organism in scopul obtinerii energiei! Organismul foloseste proteinele pentru a construi, a repara si a mentine functionale aproape toate tesuturile care il alcatuiesc(inclusiv tesutul muscular).
In schimb, principalul rol energetic il are glucoza( cunoscuta sub denumirea de "dextroza"). Dextroza este folosita de sportivi DUPA antrenamente pentru a creste nivelul insulinei in sange si pentru a inlocui glicogenul pierdut(la antrenamente) de catre celulele musculare. Este indicata folosirea unei anumite cantitati de glucoza( bine calculate!) pentru ca glucoza din sange creste mai mult si mai repede. Cu cat creste nivelul glucozei din sange, cu atat pancreasul este obligat sa produca mai multa insulina. Acest lucru se intampla cu cel putin doua costuri: epuizarea pancreasului ( intocmai ca la diabetici)si cresterea rezistentei la insulina a tesuturilor periferice.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alessia5158):

Ba da, dupa antrenament daca iei proteina pura o sa fie folosita pentru refacerea glicogenului si se iroseste o mare parte din ea.