| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Daca iau Proteine, 100 Whey gold Standard http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Sta ndard-2-27-kg/, sau Elite Whey Protein trebuie sa le iau neaparat cu dextroza? ( glucoza )?, Nu e nicio problema,daca trebuie luate cu dextroza asa le iau, vreau doar sa le iau cum trebuie.
Cateva Detalii : 1.71 / 62 kg ( Nu vreau sa iau Gainere, ci unul dintre produsele de mai sus ) Am o alimentatie buna pusa la punct, mananc 5 mese pe zi.
Si inca ceva,din cate stiu eu se poate lua si creatina,si proteine in acelasi timp,stiam ca ar fi mai bine asa,ce parere aveti?

Nu vreau ca toti copii sa vina aici cu raspunsuri de genul " nu sunt bune,etc ", Nu ma pricep foarte bine in acest domeniu, dar stiu cat de cat " cu ce se mananca ".

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Daca iei dextroza n-ai nevoie de 70g proteine (bine 70 e un numar orientativ, nu pot sti exact cat iti trebuie). Iei 30g proteina + 40g dextroza (repet astea-s cantitati orientative)
Daca nu iei dextroxa, iei 70g. proteina. Mai simplu de atat n-o pot spune.
Spuneam ca daca mergi pe sistemul numai proteina, la sfarsit de luna ai cheltuit aproape 200 lei in plus.
Dextroza nu-i proteina asa cum gpl-ul nu-i benzina, dar ambele propulseaza masina, iar una-i mult mai ieftina.

6 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Proteinele poti sa le iei cu dextroza cand ai nevoie de energie (dimineata si dupa antrenament).
Poti sa iei creatina si proteine in acelasi timp dar eu iti recomand sa iei creatina cu un carbohidrat simplu deoarece se absoarbe mai bine.

| greyhound a răspuns:

Creatina merge perfect cu dextroza; este asimilata mult mai bine.
Dextroza se foloseste pentru ca e ieftina. Proteinele dau energie, pot porni anabolismul sau opri catabolismul, doar ca e costisitor.

| NDC12 a răspuns (pentru greyhound):

Stiam ca, creatina trebuie luata cu dextroza,si ca este asimilata mult mai bine, intr-adevar, dextroza e ieftina, asta nu e o problema. Exista si creatina care nu trebuie luata cu dextroza, pentru ca are tot ce trebuie in ea.
PS: Am citit niste articole cum ar fi ca dupa ce iei proteinele, dupa antrenament, ar trebui neaparat sa contina si 30 g. dextroza, pentru ca daca le iei asa simplu, corpul o sa le foloseasca doar pentru energie, nu pentru a ajuta masa musculara, e adevarat? asta era intrebarea mea, multumesc.

| greyhound a răspuns (pentru NDC12):

Da. De aici pleaca toata faza. Daca-i dai corpului 30g de proteine, le arde si la muschi nu mai ajunge nimic; asa ca trebuie sa iei vreo 70g. In stilul asta irosesti aproape un borcan din-ala pe luna. De 250 lei iti iei dextroza pentru tot anul.

| NDC12 a răspuns (pentru greyhound):

Pai ceva de genul asta stiam eu, dar nu chiar asa. Deci Nu are rost sa iau 70 g proteine odata, pentru ca e prea mult iar corpul o sa le elimine prin transpiratie, urina, etc. Iau 30. 4grame proteine odata, din care 25 grame sunt proteine, si amestecate cu 30 grame dextroza se asimileaza perfect in muschi,nu mai sunt " folosite " pentru energie odata dimineata si una dupa antrenament. Asta vroiai sa spui si tu? Daca da, imi cer scuze, sunt mai greu de cap, dar orice lucru se invata.

PS: Daca nu la asta te refereai, si in ultima fraza spuneai ca, cu 250 lei iau dextroza pentru tot anul, ce sa fac cu ea? Dextroza nu este proteina.

| NDC12 a răspuns (pentru greyhound):

Am inteles, asta spuneam si eu, doar ca am explicat altfel, Mersi pentru raspunsuri.

| greyhound a răspuns (pentru NDC12):

Daca iei dextroza n-ai nevoie de 70g proteine (bine 70 e un numar orientativ, nu pot sti exact cat iti trebuie). Iei 30g proteina + 40g dextroza (repet astea-s cantitati orientative)
Daca nu iei dextroxa, iei 70g. proteina. Mai simplu de atat n-o pot spune.
Spuneam ca daca mergi pe sistemul numai proteina, la sfarsit de luna ai cheltuit aproape 200 lei in plus.
Dextroza nu-i proteina asa cum gpl-ul nu-i benzina, dar ambele propulseaza masina, iar una-i mult mai ieftina.