| anonim_4396 a întrebat:

Azi am descoperit ca am paduchi dar pe mine ma manca capul de mai mult timp si banuiesc ca i-am luat de la scoala. Am gasit pe internet cum sa scap de paduchi. Dar de lindini? Cum sa scap? De fapt: Cum pot sa scap de paduchi si lindini? Imi este asa de rusine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie rusine, pur si simplu i-ai luat de la scoala si paduchilor le merge foarte bine in par curat.
Vorbeste cu mama ta, te va ajuta sigur, nu e nimic rusinos si nici grav, dar trebuie sa scapi de ei.
Poti merge la farmacie si cere un sampon special pentru "pediculoza capilara". Spala-te cu el, conform indicatiilor din prospect si de 2-3 ori pe zi piaptana-ti parul cu un pieptan foarte des timp de 30-40 de minute. In plus, fierbe cearsafurile si prosoapele tale, lasa toate clamele de par, agrafele, pieptanii si periile pe care le folosesti in solutie de soda caustica cateva ore si apoi spala-le bine cu o periuta de dinti pe care apoi o arunci.
Fruntea sus! Cica vei avea multi bani in viata ta.

62 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Un leac din batrani: din cenusa de la lemne(de la un gratar la padure) impreuna cu apa, puse la fiert iese o ''leshie" cu care te speli pe cap, daca ai gasi si un sapun de casa ar fi si mai bine, daca nu cauta macar un sapun de rufe, apoi uns parul cu gaz lampant, dar numai parul, stai 15 minute cu el invelit intr-un material, dupa asta cu un pieptene foarte des la dinti (nu stiu daca se mai gasesc acum), apleci capul in fata si in jos, te perii de multe ori, te clatesti din nou cu lesie si sapun ca sa scapi de miros, apoi cu apa curata. Dupa uscarea parului cineva din casa va trebui sa ia fir cu fir si sa-ti scoata lindinile moarte. Este greu, dar ai scapat si nu trebuie sa-ti fie rusine poti lua un paduche si din mijlocul de transport sau poate sa ti-l puna cineva intentionat. Spala si hainele foarte foarte bine, paduchele trage la curatenie.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Gazul lampant era o solutie dar nu cred ca vei mai gasi. Cu siguranta gasesti insa la farmacie ceva. Trebuie desinfectat si locul unde ai dormit. Depaseste-ti rusinea si mergi la farmacie - nu esti tu vinovat(a).

| xenia9 a răspuns (pentru leonardk):

Dar otetul nu e bun? ca sa scapi de ei?

| Leea1234 a răspuns:

Daca esti fata, vopseste-ti parul, de la vopsea ei vor muri, si vor cadea dupa doua trei spalari, si mai era un piepten de os care are dintii foarte desi si ajuta si el mult la inlaturarea lor, dar nu stiu unde l-ai mai putea gasi, poate la vreo ruda mai invarsta! Iar daca esti baiat tuns 0, si asa este cald afara! bafta!

| Leea1234 a răspuns:

A, si nu trebuie sa-ti fie rusine! asta este se mai intampla, eu am facut la 14 ani, i-am luat de la strand, si sa mai stii ca paduchii trag la parul curat,!

Shin
| Shin a răspuns:

Dar parintii tai unde sunt? De ce incerci sa rezolvi cheastia asta singur(a)? Intreaba-i pe ei si te vor ajuta. De parinti nu trebuie sa-ti fie rusine!
Shin.

| M3lania a răspuns:

Fososesti spirt.

| Gentiana a răspuns:

Eu folosesc Pedex si Dr.soleil(dr soleil este si pentru oua(lindini)).

| Tokha a răspuns:

Eu am gasit la farmacie un sampon antiparazitar impotriva paduchilor si costa 15 lei.Si ouale se indeparteaza cu un pieptan des.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sunt fata... ieri m-am dat cu gaz tot capul si am stat acoperita cu o caciula timp de 20 de minute... ma intreb daca au murit paduchii... posibil. dar oricum, lindinile nu cred c au murit de fapt nu cred de loc ca sa scap trebuie scoase toate? daca ramane una singura este ac si cum ar ramane 1000... totusi m-am gandit sa ma vopsesc dar lindinile tot nu mor, nu? si am mai auzit ca paduchele iese din lindina dupa 8-10 zile de cand a fost facuta... va multumesc oricum...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sora mea cand era mai mica a luat deoarece avea un par bogat si lung. extrem e frumos. ia luat de la gradinita... iar mama mea a dat-o cu petrol.(gaz lampant)...si nu am mai avut. dar nu numai o data a dato de mai multe ori...si a lasat cate 2-3 ore ca sa moara... iar dupa aceea i pieptana foarte bine cu un piaptan foarte foarte des...acesta se gaseste la benzinarii.sau sunt sampoane speciale pana in 20 de lei de la farmacie.cu rusinea mori de foame.nu esti singura care are asa ceva...si mai ales daca nu este vina ta.incearca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-ti cu gaz si cu untura, dar incearca si ceva de la farmacie(pedex).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te dai cu gaz iar ouale de paduchi trebuie sa le cureti(sapui pe cineva sa le curete)

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rand, trebuie sa scapi de paduchi prin aplicarea pe par a unui balsam contra paduchilor ce se gaseste la farmacie. In caz ca sunt mai multi se poate folosi de doua ori balsamul. Pentru lindeni eu recomand ca o data pe zi sa te piepteni cu un piepten des pe care ai pus vata desigur pe parul udat foarte bine. Si tot asa in fiecare zi pana dispar. Verifica totusi si lenjeria si hainele dar nu iti fa mari griji deoarece ei mor in cateva zile din lipsa hranei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la farmacie si intreaba de lotiuni sau sampoon special
daca nu, maioneza este un remediu foarte bun, stai cel putin jumatate de ora cu ea in par si la baza parului
daca nu, gaz lampant.sa nu iti fie rusine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei bine sincer nu stiu ce sa-ti spun pentru ca nu am avut paduchi niciodata si sper sa nu am... Ei bine la scoala profesoara de biologie ne-a povestit ceva despre paduchi... spunea ceva de un sampon antipaduchi care se gaseste la farmacie.Desre lindini nu stiu mare lucru, dar i-ti urez noroc!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am 36 de ani si sunt plina de paduchi si lindeni, i-am luat de la baietelul meu...probabil el i-a luat de la gradinita sau de la alti copii, el nu mai are i-am dat cu PEDEX si l-am curatat fir cu fir. dar eu nu am scapat... spuneti-mi va rog cu ce sa-mi mai dau, cu PEDEX mi-am dat si tot nu au disparut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai dupa cum se zice mai jos este ff Bun PEDEX si eu am avut " echipele mele de fotbal" si le-am imprastiat peste tot cu draGOste "sa joace si in alte terenuri". Si acum trebuie sa ma feresc de toti cu care am umblat pentru a nu lua din nou! Si da lenjeriile trebuie spalate la grade mari si maturile curatate. Iar ouale cred ca mor cu lotiune sau gaz. Pt ca la mine cu siguranta mureau! Imi era foarte greu insa sa scap de oua. crying( iar paduchii! cred ca m-am saturat sa stau sa "fug" pe cearcaful alb dupa ei pentru a face POC! Eu sincer numai Gaz, Pedex si un anume sampon [ nu retin cum se numea ] am folosit. Si sunt bune pentru ca eu sunt o adevarata "gazda" pentru ei! De fapt parul meu. crying si nu te rusina nu tu ai vrut sa-i iei dar ai grija cu cine umbli. Ii poti recapata! Bafta

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai va spun eu cel mai sigur:cu otet nu merge, cu sampon de la farmacie nu merge, sa te vopsesti in cazul fetelor tot mai raman lindinele asa ca nu poti numai sa iei fir cu fir, si asta in cazul fetelor cu parul lung ii ff greu, si petrolul era cea mai buna solutie care nu se mai gaseste deci trebuie sa te tunzi neaparat, asta numai asa poti scapa imi pare raucryingsad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te duci la farmacie si iti cumperi un sampon care costa pana in 40 lei si ca sa stii daca ai scapat sti ca paduchele nu mai misca si lindinile inainte sunt negre dar daca mor se fac albe.cu placere papa

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut paduchi si ii multumesc lui Dumnezeu ca am scapat de ei, am 14 ani, cu samponul pedex am scapat vi-l recomand tuturor. Bafta! Dumnezeu cu voi!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti cumpara din farmacia veterinara un balsam numit "Pedex"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te piepteni cu un pieptene des ca sa scapi de paduchi si de lindini trebuie sa te curete mama ta de oua