| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am si eu o intrebare, credeti ca am sa scap de acnee? Am aproape 17 ani si am acnee din clasa a 7 a si acum sunt a 10 a, am fost mai rau uitati cam pe unde am eu acnee https://postimg.cc/gallery/3fgspvudg/0c046206/ si am si pe spate am incercat toate cremele+am luat tratament de 30 de milioane cu substante din alea cu ou imunizat si nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Ai incercat sa mergi la un doctor dermatolog bun? Îți poate recomanda un laborator, unde sa ți se ia probe, se analizează și ți se face antibiograma și așa vei putea lua tratamentul corespunzător (antibiotice). Coșurile sunt provocate de bacterii. Daca vezi ce fel de bacterie e, știi și ce o omoară (diferite antibiotice omoară diferite bacterii). Degeaba folosești creme și alte soluții care nu distrug cauza, ci doar maschează efectul. Daca mergi la dermatolog, s-ar putea sa fie o bacterie destul de întâlnită și să îți prescrie direct antibiotice cu spectru mai larg, fara sa fii nevoit să mai faci analizele (la mine așa a fost).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acneea are apogeu la vârsta de 17 ani. Odată cu înaintarea în vârstă, sigur vor dispărea de la sine. De asemenea, odată cu întocmirea istoricului medical, și analizarea îndeaproape a pacientului se vor constata următoarele: vârsta la care s-a remarcat acneea și modalitățile de combatere a acneei folosite anterior.

De asemenea, prin dietă aceasta poate fi ameliorată. În cazul acneei severe, se recomandă tratament pe cale generală cu isotretinoin (doar după efectuarea unor analize şi sub stricta supraveghere a medicului dermatolog).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roaccutane.

| StalkerSoul a răspuns:

Nu esti singurul aproape toate persoanele au. asteapta ca se trece de la sine. nu e nevoie sa mai cheltuiesti alti bani

| danaieladaniela a răspuns:

Buna happy si eu am acnee, folosesc tot felul de creme..am fost si la dermatolog tongue
mi-au trecut intr-un timp dar iar mi-au aparut, este normal eu sincer nici nu-mi mai fac probleme este normal sa ai cosuri in adolescenta, alti au mai putine, mai multe si alti n-au deloc.
Ai cosuri din cauza adolescenteui ...ai hormoni activati de aia dar nu-ti face griji happy o sa-ti treca cu timpul
PS: am 16 ani si is fata

| OmObisnuit a răspuns:

Trebuie sa nu mai dai laba o saptamana. Dupa ce a trecut saptamana dimineata, in momentul in care te-ai trezit dai pantalonii si chilotii jos si treci la treaba. Dupa ce ai terminat te duci la o oglinda si ungi locurile care sunt cel mai grav afectate cu sperma. Sperma are enzime si substante care se formeaza in timp.Acelea ajuta la detoxifierea corpului iar acneea se formeaza cu ajutorul impuritatilor corpului iar corpul vrea sa scape de ele. Enzimele din sperma vor,, manca,, acneea iar restul substantelor hranitoare vor vindeca pielea. Daca nu faci asta o sa iti ramana pete rosii pe fata toata viata si va trebui sa-ti lasi barba sau sa faci o operatie estetica pentru a nu mai fi vizibile. Exemplul este QWERTY55, chiar el a zis-o.Atentie,trebuie sa te ungi numai in zonele unde acneea este abundenta, zonele cu putina acnee vor se vor vindeca cu ajutorul sistemului imunitar. Daca te ungi si pe zonele cu putina acnee pielea se va incretin (zbarci) deoarece enzimele din sperma sunt foarte puternice. Daca nu iti ajunge sperma sa dai peste tot din prima data poti repeta procedura si asupra partilor ramase mai tarziu.Trebuie sa mai astepti o saptamana pentru a repeta procesul. Daca nu dispare acneea de prima data repeta procesul pana dispare, de obicei de la adoua aplicare incepe sa se vada cum dispare.Sa NU pui sperma intr-un recipient si sa o folosesti mai tarziu, doar sperma proaspata are substantele necesare vindecarii pielii, acealea vor,, muri,, dupa aproximativ 20 de minute de la ejacular. Daca folosesti sperma care a fost ejaculata cu mai mult de 20 de minute in urma enzimele vor,, manca,, acneea si vor ramane cicatrici permanente.Nu cred ca mai trebuie sa zic dar este obligatoriu sa folosesti doar sperma ta.

| Ionutz2010 a răspuns (pentru OmObisnuit):

Ba tu esti dilau rau?

| OmObisnuit a răspuns (pentru Ionutz2010):

Nu,sunt medic dermatolog.

| QWERTY55 a răspuns:

De scapat, sigur scapi. Eu am avut acnee de la 11 ani. Acum am 19 si am doar urme pe toata fata. Nu-s cosuri. Sunt doar niste pete rosiatice (se vede ca au fost cosuri acolo). Foarte rar mai imi apare cate un cos, dar trece de la sine.

| penus a răspuns:

Eu am fost cu aceeasi problema la medicul dermatolog acum o luna si mi-a spus sa astept o saptamana si dupa sa folosesc sperma mea prostapa si sa ma ung pe locurile care sunt afectate.Prima daca am crezut si eu si mama ca isi bate joc de mine dar am mai fost la un medic si a spus acelasi lucru.