| ElenaIssa1999 a întrebat:

Daca am o masea sparta si nervul scos si trebuie sa imi imbrace maseaua, adica sa puna o coroana dentara, trebuie neaparat sa mai imbrace o masea de langa ea? Nu se poate sa imi imbrace doar acea masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Totul depinde de radacini, daca zici ca ai nervul scos inseamna ca inca mai ai radacinile, deci teoretic se poate imbraca fara a fi nevoie de legatura cu dintii sau maselele vecine.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat este de stricata acea masea. Daca radacina ei este buna, se poate imbraca doar maseaua respectiva, facandu-se ca un fel de capac, peste ea.
Daca maseaua este sparta pana in radacina, trebuie scoasa, iar la 2-3 luni dupa ce se vindeca locul, se poate face un dinte fals, care se leaga de dintii din lateral.