| Himura a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. De ce de fiecare data cand mananc leguminoase, paste, orez sau cartof ori dovleac am arsuri la stomac, uneori insotite de reflux gastriesofagian? Daca stiti si vreun remediu, m-ar ajuta mult. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca amidonul din aceste alimente fermenteaza in stomac. Probabil ai fie o hipoaciditate, fie o hipomotilitate gastrica. Mergi la un gastroenterolog pentru investigatii si tratament. Pana atunci, redu cantitatea din alimentele care iti fac rau, nu bea niciodata sucuri acidulate sau apa minerala, renunta complet la alcool, cafea si tutun si incearca sa nu mananci nimic in ultimele doua ore dinaintea culcarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Consultă cât mai repede un gastroeneterolog, o endoscopie poate scoate la iveală afecţiunea din interiorul organismului.
Fără acid, excitante, alimente care fermentează, alcool, cafea, tutun.
Sănătate.
Pa, pa.

| alinutsa_2465 a răspuns:

Du-te urgetnt la medic pentru o endoscopie si eu am avut asa si am de fapt piatra la rinichi. e bine sa-ti faci toate analizele, te ajuta, nu-ti fac rau! succces