| Inna65 a întrebat:

Ce remediu ajuta pentru arsuri la stomac cauzate de fiere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Regimul alimentar e dumnezeiesc in bolile aparatului digestiv, apoi trebuie sa te obisnuiesti sa bei zilnic 1-2 cani de ceai de sunatoare pe zi, cu 1/2 de ora inainte de masa. Ca si medicatie, incearca pentru inceput Ranitidina, se iau 3 pe zi, dupa mesele principale. Un consult medical( macar la medicul de familie), nu ti-ar strica, trebuie depistata cauza neplacerilor si tratata.Multa sanatate!

| solumaam a răspuns:

Incearca cu calmogastrin, ulcerotrat sau bicarbonat!
Si eu am arsuri pentru ca sunt funmator si am momente cand nu le mai suport si atunci iau o punga de seminte de floarea soarelui prajite si i-mi trece!

| Epurean a răspuns:

Incearca sa eviti sa manaci :
* otetul;
* citricile;
* menta;
* tomatele;
* usturoiul;
* ciocolata;
* ceapa cruda;
* piperul negru;
* sucul de fructe;
* bauturile alcoolice;
* bauturile carbogazoase;
* mancare condimentata;
* mancarea bogata in grasimi.
Nu manca pe fuga, acorda timpul necesar fiecarei mese.

| DoamnaN a răspuns:

Intai de toate sa iti tratezi fierea, dar pana atunci sa iti aline durerea este f bun DICARBOCALM. Pe mine m-a ajutat, dar ideea este ca trebuie sa mergi la medic. Iti doresc sanatate multa!

| SlăninăCuCeapă a răspuns:

Poti lua un Dicarbocalm sau Calmogastrin. sunt pastile si pe mine ma ardea la stomac.