| s0w30n3 a întrebat:

Salut, am si eu o mica problema, cand fac skandenberg cu cineva de cateva ori, ma doare muschiul(bicepsul), dar nu stiu de ce deoarece la stanga nu ma doare daca fac skandenberg, cand trag de fiare nu am nimic, dar la skandenberg nu stiu ce am la biceps de ma doare cand fac de cateva ori, ma puteti ajuta? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

E simplu raspunsulhappy... l-am primit pe cind mergeam la sala la culturism. antrenorul spunea atunci ca la skandenberg totul e sa stii cum sa "trisezi", nu depinde numai de forta ce o ai, si de aceea el avea o parere f proasta despre skandenberg. acolo, datorita faptului ca miscarea ta depinde si de a celuilalt, anumite parti ale muschiului pot fi mai solicitate si de aceea pot aparea dureri, pe cind la trasul fiarelor, tu iti cordonezi singur miscarile, deci miscarea e mult mai sigura. acel antrenor mai spunea ca poti ajunge sa ai probleme serioase de pe urma skandenbergului, deci ia acest raspuns si ca un avertisment...

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi202):

La ce "trisat" te referi?

| cristi202 a răspuns (pentru Cosmin86):

La pozitia miinii, la miscarea antebratului si a palmei. La prima vedere, ai crede ca e ceva simplu, dar conteaza enorm cum tii mina adversarului, care iti e pozitia miinii, si cum misti palma atunci cind e supusa la efort. Daca stii sa "trisezi", poti cistiga in cazul in care adversarul are o forta doar cu ceva mai mare ca a ta. La urma urmei, e vorba de forte aici, deci de mecanica, mai precis de pirghii prin care actioneaza acele forte. Daca stii putina fizica, poti sa intelegi. Cu ajutorul unui levier, poti misca din loc un bolovan de citeva sute de kg, pentru ca intervine in actiune pirghia care face ca forta ta sa creasca la capatul celalalt al ei, in dreptul bolovanului, altfel, nu ai misca bolovanul din loc deloc. Acum, eu am exagerat cu acest exemplu un pic. Insa si la skandenberg e la fel, daca stii sa te folosesti de acea pirghie care e bratul tau si al adversarului, poti fii ceva mai puternic decit el, si de aceea eu cred ca nu e corect acest joc, pe linga faptul de a fii si periculos, dupa cum am mai spus.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi202):

Dar asta nu inseamna trisat, inseamna tehnica happy

Trisat e cand ridici cotul sau il scoti din suprafata, atat

| cristi202 a răspuns (pentru Cosmin86):

OK, atunci unde e frumusetea? Daca depinde de tehnica, unde mai e puterea? Nu pot eu prin tehnica sa il dobor pe cel mai puternic decit mine? Si nu inseamna asta oarecum "a trisa" intr-un joc care se presupune ca iti incearca puterea bratului?

| Cosmin86 a răspuns (pentru cristi202):

Poti sa desprinzi priza si atunci arbitrul va baga in strap, iar in strap nu mai conteaza asa mult tehnica si incheietura, acolo e forta bruta.

Si totusi, nu e un "joc", e un sport si are anumite reguli. Orice sport are "tehnica" lui, si la fotbal si la orice. E ca si cum hai sa scoatem de la fotbal dribling-ul ca sa conteze doar viteza sau stiu eu ce...

Daca vrei putere, nu fa skandenberg, fa strongman, vezi cine ridica o greutate mai mare si atat.

skandenberg = incheieturi, tehnica, forta, tendoane, viteza ( plecatul exploziv, viteza de reactie, etc. ), rezistenta

Uite nationalele de anul trecut, cam asa sunt meciurile de skan :
http://www.youtube.com/watch?v=sGxPRa1t2xM

| cristi202 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mda, trebuie sa recunosc ca ai perfecta dreptate in ceea ce zici, asta e, e un sport, si, ca in orice sport, conteaza si tehnica... Eu ma gindeam ca e vorba doar de forta fizica bruta
Si mersi si pentru film.

12 răspunsuri:
| drpopa a răspuns:

Daca aceasta durere apare doar cand faci skandenberg e foarte probabil din cauza iritari nervului ulnar care trece posterior de articulatia cotului, sau datorita faptului ca mentii prea mult muschiul contractat, la fiare nu se intimpla pentru ca alternezi miscarea de contractare cu cea de relaxare, la stanga nu te doare deoarece folosesti mai putin muschii respectivi pe parcursul zilei, pentru ca daca esti dreptaci folosesti dreapta mai mult si e normal ca muschii sa fie mai obositi, ai putea lua ceva suplimente cu magneziu, zinc, vit e care e f buna pentru muschi

| Alien a răspuns:

E normal sa te doara, pentru ca fortezi bratul intr-o pozitie necorespunzatoare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca si nu mai trage in huc du-ti aderversarii direct in top-roll ca asa aveam si eu si mai fa des skandenberg cu cei de forta mica ca sa ai antrenament

| Zorro a răspuns:

Pai ii cam simplu il fortezi prea tare si de aia te doare.esti cumva stangaci? daca da e normal sa te doara in partea dreapta

| s0w30n3 explică:

Pe mine ma doare bicepsul mai jos spre antebrat, dar la stanga nu am nicio problema

| s0w30n3 explică:

Sunt dreptaci