| Eumada a întrebat:

SaluT! Am si eu o nemultimire..sunt foarte foarte slaba am 40 de kg la 15 ani am oasele tare ..in rest piele si os..nu ma mai suport ce sa >fac? Dupa venirea menstruatiei care mi-a venit anul acesta in luna Ianuarie se spune ca te mai dezvolti ..adica afci un pic de fundulet iti cresc sanii te mai ingrasi putin.dar mie nimic, ce sa fac sa ma ingras urgent pana duminica viitoare...sau nu neaparat pana duminica viitoare, cat mai repede posibil. Mentionez ca nu am probleme de sanatare, iar nu vreau sa imi cumpar pastile, vreau natural nu prea am eu pofta de mancare dar poate este ceva pentru pofta de mancare(natural, solutii din batranii)laughing Va rog frumos am nevoie de ajutor. Dau Funda happy. daca vreti puteti sa luati id meu de mess sa mai vorbim despre aceasta problema. puiu. mik03@yahoo.com happy Fara jigniri va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nadynaa a răspuns:

Si eu sunt slaba, am 13 ani si 39 de kilograme.Nici eu nu aveam pofta de mancare dar am incercat sa ma fortez putin sa mananc mai mult.In general pastele ingrasa adica macaroane, spaghete... poti incerca sa mananci paine la orice mancare sau cand stai la PC sa iti rupi putina paine si sa mananci goala chiar daca nu iti este foame! Eu mi-am cumparat de la farmacie Suprayn, sunt niste ursuleti ca si haribo si au acelasi gust, am luat cate 2 pe zi si mi-a venit putin pofta de mancare, incearca sa iti cumperi si tu! Nu stiu ce sa iti mai spun. happy Bafta!winking

3 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Pai acum n-ai ce sa faci. Totul tine de gene. Unele persoane sunt slabe indiferent cat de mult ar manca iar altele sunt grase indiferent cat de mult s-ar infometa.

De obicei pui pe tine dupa ce te opresti din crestere, pe la 20 de ani. Atunci incepi sa devii mai "solida". Pana atunci trebuie sa astepti.
Poti sa mananci tu cat vrei, sa iei ce vitamine vrei, sa bei ce ceaiuri vrei ca n-o sa aiba vreun efect vizibil. Cu mult stres, multa mancare si multe pastile e posibil sa pui niste kg in plus dar n-o sa schimbe cu nimic aspectul fizic, tot slaba o sa arati. Mai bine mananci normal si nu te mai preocupa de greutate, si eu sunt slab si nu ma deranjeaza.

Cat despre fundulet si "balcoane" nu e obligatoriu sa creasca acum. Depinde de la fata la fata. Pot incepe sa creasca si mai tarziu, nu exista o regula stricta.

| clubarad a răspuns:

Este necesar sa intelegi care este diferenta dintre acumularea de grasime si de tesut muscular. Bineinteles ca e mult mai usor sa acumulezi grasime. Sunt sigura ca nu iti doresti acest lucru. Daca greutatea ta este sub limitele normale nu este doar o problema estetica. Pot sa apara si probleme de sanatate cum ar fi: scaderea imunitatii, a energiei, probleme la nivelul sistemului osos etc.

Primul pas este o discutie cu un medic endocrinolog sau specialist in boli de nutritie si metabolice pentru a depista care este cauza deficitului de greutate. Este posibil sa ai probleme cu tiroida (hipertiroidie) sau o alta dereglare metabolica. Aceste dezechilibre pot fi remediate prin tratament asociat cu o dieta nutritiva.

Sfaturi pentru ingrasare

Este necesar sa maninci trei mese pe zi, nutritive, bogate in calorii si in proteine care sa includa toate categoriile de alimente. Intre mesele principale este bine sa fie un interval de aproximativ 6 ore;

Alimente recomandate: lapte integral, branza, iaurt, smintina, carne de pui, peste, curcan, vita, ficat, oua, legume crude sau innabusite, paste, cartofi, porumb, fasole, piine integrala, ulei de masline virgin, fructe, sucuri naturale, cereale(musli), fructe uscate, alune, nuci, seminte. Pentru dezvoltarea tesutului muscular se recomanda un consum de 1-2 grame de proteine/kg corp/zi.

| bogdanoff a răspuns:

Du-te la KFCbig grin