| ChipsyChips a întrebat:

Am si eu o problema...am anxietate si am fel de fel de incindente in care am atacuri de panica. Imi este frica sa stau singur acasa si am o obsesie de a stii ca cei dragi sunt bine asa ca ii sun excesiv. O rog si exasperez pe mama in fiecare seara sa mi raspunda la telefon. Daca nu imi raspunde, fac atacuri de panica... încep sa o sun pe bunica (parintii mei fiind divortati si o am numai pe mama, iar tata nu prea ma sustine), iar daca nu raspunde nici ea, plang, vomit,etc,etc. Sau, foarte des, imi fac griji pentru urmatoarea zi, traind in viitor, ca de exemplu : mama nu imi va raspunde, nici bunica, ce sa ma fac, etc. Am uitat sa mentionez un lucru: nu merg singur nici in ruptul capului (fara mama,bunica, prieteni) si de aceea cand am atacuri de panica nu ies afara. Nu uit sa mentionez ca am o varsta frageda si ma vizitez saptamanal psihologul. Multumesc si sper sa ma ajutati cu un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In cazul tau, parintii nu are trebui sa te lase singur acasa. Pana si compania unei pisici ti-ar face un mare bine!
De asemenea, te va ajuta si preocuparea pentru semeni -sa cauti sa ajuti oamenii pe orice cale posibila. Si aici pe TPU ai posibilitatea sa o faci; este imposibil sa nu ai o solutie la multimea de intrebari care se pun zilnic aici. Preocuparea pentru altii iti va face mult bine -si lor, dar si tie; pentru ca asa am fost creati.

| ChipsyChips explică (pentru anonimg):

Ideea cu pisica este interesanta! Am avut o pisica, dar am dus-o la tara.Acum poate imi iau un peste, sper ca are aproape acelasi efect!

| anonimg a răspuns (pentru ChipsyChips):

Pisica era mai buna, dar e posibil sa te sperii de ea prin casa. happy
E bun si pestele, numai ca nu prea poti sa-l tii in brate sau sa-l mangai. happy Sa nu fie singur, ci sa-i iei si companie; sa fie vreo 4-5. Pestii au nevoie de o buna intretinere.
Iar daca ar fi sa iti iei o pasare, aceasta s-ar simti exact la fel cum te simti tu acum in casa.

Stii la ce ma gandesc ca ar fi bine pentru tine? Un instrument muzical. Este bine pentru tine daca ai lua o chitara, un pian sau orice altceva la care sa inveti sa canti. Sigur ti-ar place sa inveti sa canti la un instrument.

| ChipsyChips explică (pentru anonimg):

Am un instrument, dar cant nu cant singur, numai cu profa.Nu am idee de ce nu-mi place sa cant singur... Apropo cu animalul de companie! Voi adopta din nou o pisica/un motanel!

| anonimg a răspuns (pentru ChipsyChips):

Este o alegere buna animalul de companie.
Iar în privința instrumentului te încurajez să îl folosești si acasă, numai să tii cont de programul de liniste si daca vecinii au copii mici.
Mult succes si sănătate!

| ChipsyChips explică (pentru anonimg):

Multumesc de sfaturi! La fel!

| Hellobello a răspuns:

Totul vine de la tine. Stiu ca este foarte greu sa te controlezi, dar incearca in fiecare zi sa nu mai suni asa des rudele si sa gandesti pozitiv. Ele sunt bine. Mergi singur pana la magazin sau plimba-te singur prin jurul casei tale si asa usor usor o sa iti invingi teama. TU esti singurul care poti face asta si o sa poti pentru ca nu trebuie sa stai cu frica "daca se intampla ceva", "daca mi se face rau", " ce o face mama", etc. Viata este dura intr-adevar, dar si daca stai numai cu parintii si daca stai singur tot ti se pot intampla lucruri. Asa ca fii mai curajos! O sa fie bine! Si daca ai o varsta destul de frageda(ma gandesc undeva la 12-14ani) lucrurile se vor mai schimba in viitor, o sa te faci mai mare si o sa vrei sa ramai putin singur. Stai linistit si invinge-ti temerile ca ai o viata de trait!

| ChipsyChips explică (pentru Hellobello):

La faza cu mersul singur...eu stau la apartament si daca as fi stat la casa ar fi fost mult mai usor...Chestia cu "daca" este adevarata. Multumesc si am sa-ti ascult sfatul!

| Hellobello a răspuns (pentru ChipsyChips):

Atunci plimba-te pe langa blocul tau ca sa te simti in siguranta si in fiecare zi mareste distanta. happy

| LoneGunman a răspuns:

Cunosc senzatia, anxietatea si restul problemelor se datoreaza problemelor tale din familie,
La ce se rezuma atacurile de panica? deoarece difera pot fi voluntare sau involuntare.la mine atacurile de panica consta in furnicaturi in anumite zone "funte, spate, care apar cand ma aflu intr-un mediu nou, si din diferite cauze ma simt rusinat.
Muzica este un remediu practic, in special "soul music",

| ChipsyChips explică (pentru LoneGunman):

Nu inteleg ce inseamna 'voluntare' si 'involuntare'. Cand am atac de panica ma simt neajutorat, neputincios, (pare ciudat stiu) am indigestie si cel mai rau, vomit.

| LoneGunman a răspuns (pentru ChipsyChips):

Voluntar -adica tu te gandesti in exces la siguranta celor dragi tie, sau ce rau li s-ar putea intampla, iar gandurile acestea provoc atacul de panica
Involuntar- Exemplu fara sa te gandesti la cei dragi, doar observand ca nu sunt lang tine deja, deja te ia ameteala
ok, stiu ca nu m-am exprimat chiar bine, dar asta era ideea

| alinarr a răspuns:

Și eu am probleme de anxietate de ceva timp, dar nu în genul a ceea ce ai tu. Ți-aș fi recomandat un psihiatru pentru tratament medicamentos, dar ai specificat că ai o vârstă fragedă și nu știu cât de indicat ar fi.Eu cred că ar trebui să începi prin a îți învinge frica de a merge singur. Nu o să poți depinde toată viață de părinți, bunici, e foarte clar, e realitatea crudă și trebuie să fii conștient de asta. Ai putea spune cam când au început aceste stări? Și eventual câți ani ai, pentru a-mi da seama mai bine. Cu psihologul cum e, te ajută cât de cât?

| ChipsyChips explică (pentru alinarr):

Pai...am luat odata un calmant..si nu a iesit prea bine...am vomitat

| ChipsyChips explică (pentru alinarr):

Da...psihologul incearca