| SalutFrate112 a întrebat:

Am si eu o problema cu cele mai proaste cosuri. Inca de la 13 ani am avut cosuri, nu erau multe si nu le-am dat importanta.
Insa cu cat ma faceam mai mare atat aveam mai multe. Prezent : 16 ani si am destul de multe. Nu pot sa zic ca sunt plin dar nu le suport frate.
M-am dus la dermatolog acum 2 sapt si mi-a recomandat gel de curatare Avene si un produs de uscare pe care trebuie sa il prepare un farmacist.
Am cumparat tot si am inceput sa folosesc exact cum mi-a spus doctorul. Pot sa zic ca imi trece dar ale dracu cosuri apar sau se reincarneaza in acelasi loc ma jur!
Efectiv nu le mai suport, imi este frica ca o sa ma duc in continuare la dermatolog si nu o sa imi treaca. Precizez ca o sa imi dau in continuare cu acele produse recomandate de dermato.
Pentru ce am pus eu intrebarea? Pai in primul rand la cati ani scap de jegoasele astea infecte si daca va exista posibilitatea ca prin dermatolog sa scap de ele?
Acum ceva timp am citit pe net ca poate fi din cauza parului mare in fata. Am zis ok frate ma tund, era in timpul caratinei si m-am tuns aproape chel frate.
Mi-au trecut? Chiar deloc! Parul mare sau mic pe mine nu ma ajuta cu nimic. Poate ca nu stiu sa formulez exact ceea ce spun dar sper ca intelegeti big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Nu parul din cap este problema, ci alimentatia ta ar putea fi. Cat zahar / dulciuri / snacksuri / sucuri consumi?
Renunta la sucuri, mergi pe apa si sucuri naturale facute la blender.
Cat dulce mananci? Redu cantitatea, daca poti face o pauza o luna de zile de la ele COMPLET, dupa care sa revii cu cate o gustare dulce dupa mese.
Incearca sa consumi alimente crude, legume si fructe; nuci si seminte.
Sunt persoane care au cosuri si la maturitate, pentru ca sunt mai multi factori: alimentatia, hormonii, sebumul pielii care se face in exces, stresul, lipsa igienizarii etc.

Ia toate acestea in considerare si urmareste cosurile, vezi daca nu se fac imediat dupa ce mananci ceva, cum a fost cazul meu, imediat dupa ce mancam ceva ce continea zahar.

Legat de produsele dermatologice, efectele s-ar putea sa se vada dupa o luna de zile de la utilizare.

| anonimg a răspuns (pentru Sophieka):

Ai spus cam tot ce trebuia spus. Vreau doar sa pun acceptul pe faptul ca dusurile dese elimina posibilitatea formarii cosurilor.
Recomand si consultul la alti medici.

| Sophieka a răspuns (pentru anonimg):

Este adevarat. Am vrut sa mentionez dar nu as vrea cumva sa interpreteze ca l-am face neigienic. Cu siguranta se ingrijeste, si mai ales ca il intereseaza de aspectul lui estetic, si a mers la dermatolog apoi a venit aici sa ne intrebe, sunt sigura ca se ingrijeste.
Apa calda, aburii, deschid porii fetei, si daca se da dupa ce are deschisi porii pe fata cu acel gel de curatare oferit de la dermatolog, in catva timp, i se va curata tenul dar trebuie avuta grija si la alimentatie.

| SalutFrate112 explică (pentru Sophieka):

Am conditii acasa deci ma ingrijesc! Daca tot ai spus de alimentatie pai stai sa vezi ca eu nu mananc dulce mai nimic si sarat pentru ca am probleme cu stomacul de mic si tin regim de cand ma stiu! Suc mai beau uneori o doza de fanta la 1-2 sapt sa zic asa in rest beau 2 litrii de apa pe z (plata). Fructe nu am voie sa mananc din cauza regimului mananc un mar(fructe care produc aciditate) odata la 1 luna si o banana odata la 2 zile.

| Sophieka a răspuns (pentru SalutFrate112):

O draga. Aici nu pot intervenii pentru ca nu sunt medic si nici nu detin o cunoastere necesara.
Eu prefer produsele de igienizare bio, cat mai naturale.
Mi-am luat de 2-3 luni de zile acest gel de curatare care pe mine ma ajuta :
https://www.obio.ro/......50-ml.html
Si ca tratamente naturale am mai achizitionat in trecut de pe :
www.carelessbeauty.ro
si
www.iehanacosmetics.com

Amandoua afaceri romanesti, cu produse naturale si cred eu, cu eficienta. Nu le fac reclama, nu asta e scopul meu. Doar voiam sa iti arat ceea ce am folosit / folosesc eu.

Sper sa reusesti sa treci de aceasta situatie cat mai curand si definitiv.

| SalutFrate112 explică (pentru Sophieka):

Am sa ma duc iar la dermatolog dupa 1 luna si ceva daca nu imi trece definitiv cu acest tratament recomandat tot de el si daca tot nu imi trace am sa incerc si produsele pe care le folosesti tu happy Mersii oricum si sper sa am si o fata fina si fara cosuri, sincer nici nu mai stiu cum arat fara cosuri =)

| Sophieka a răspuns (pentru SalutFrate112):

Buna, cum iti mai este? Vreau sa mentionez faptul ca am renuntat la gelul de curatare de pe site-ul obio.ro iar acum folosesc doar produse de la Iehana. Pentru igienizare folosesc sapunul cu scortisoara. Eu il folosesc si pe corp, si in zonele intime, nu doar pe fata.
Din nefericire, a trebuit sa incetez cu gelul de curatare de pe site-ul obio pentru ca a inceput sa imi usuce fata!

| SalutFrate112 explică (pentru Sophieka):

Efectiv la fel.Mi-a recomandat un dermatolog, duac gel+azitrox.Pot sa spun ca este ok dar am o acnee proasta rau incat imi raman multe urme si mici gropite.Asta e, cosurile ma strica efectiv rau de tot.

| Sophieka a răspuns (pentru SalutFrate112):

Ar trebuii sa faci niste analize de sange si sa te consulte un medic...Trebuie sa fie alimentatia sau o problema in organismul tau care iti creaza problemele astea...