| dannipredescu a întrebat:

Salut, Am si eu o problema de 2 luni de zile ma doare capul in fiecare zi, nu stiu de ce, am luat paracetamol si imi trecea dar a doua zi ma lua iar durerea de cap pana cand nici medicamentele nu isi mai fac efectul. Am luat si Ketonal dar nici ala nu isi mai facea efectul. Vreau sa va zic ca nu-s fumator si nici nu consum alcool sau cafea. Am 18 ani si m-a tulburat durerea asta de cap, am fost si la medic dar nu m-a ajutat. Vreau niste sfaturi de dormit dorm 12 ore pe zi. Orice sfat va fi bun, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut!
E posibil să fii hipertensiv. De obicei, hipertensiunea dă dureri de cap intense și foarte dese (aproape permanente), care nu trec cu niciun analgezic (Patacetamol, Nurofen etc). Când ai fost la medic ți-a măsurat tensiunea arterială?
O altă posibilă cauză ar fi o miopie despre care încă nu știi. Adică tu ai avea nevoie de ochelari, dar nu porți, și-ți forțezi ochii și dacă mai stai și mult la PC/TV sau citești mult, durerile de cap sunt cu atât mai intense. Dacă nu porți deja ochelari și nu ai făcut un consult oftalmologic în ultimele 3 luni în care să ți se spună că ai ochii perfect sănătoși, programează-te pentru un consult imediat ce va trece starea de urgență.
O a treia posibilă cauză ar putea fi somatizarea unei probleme emoționale. Durerile de cap pot apărea și în tulburări de anxietate și/sau depresie. Oricum, tu dormi și foarte mult (12 ore pe zi e mult pentru o persoană deja adultă, la 18 ani, în mod normal, ar trebui să te trezești singur după 8, maxim 9 ore de somn). Or, această hipersomnie împreună cu durerile tale de cap aproape permanente pot face parte din tabloul clinic al unei tulburări de anxietate sau al unei tulburări depresive.
Important în tratarea durerilor de cap este și să te hidtatezi. Teoretic, ar trebui să bei minimum 2 litri de lichide zilnic.
Multă sănătate îți doresc!

| oz_1736 a răspuns:

Du-te la un oftalmolog. E posibil sa ai nevoie de ochelari si nu stii

| RaduWhovian a răspuns:

Stai mult la PC? Poti avea dureri frecvente de cap, ameteli etc