| AlexAnoNym250 a întrebat:

Salut prieteni,
De ceva timp ma bate gandul ca am cancer cerebral...
Sunt baiat si am 19 ani.
Toata problema a inceput cu 4 luni in urma, am racit si am mers la medic, ma durea dupa cap uneori, Medicul a spus ca totul este bine si durerile se datoreaza faptului ca s-a incordat un nerv prea tare... mi-a dat curs de lecuire si totul a fost Ok, durerea a trecut.
Dar de acum 2-3 saptamani iarasi ma doare dupa cap...
Nu pot sa trec scanerul ala la cap ca costa 1500 Lei si daca sa merg gratuit trebuie sa astept 4 luni in rand...
Analizele de sange sunt Ok
Doresc sa precizez ca stau destul de mult la calculator si dorm putin, dorm 4-5 ore pe noapte... dar daca dorm 4 ore noapte ziua ma atrage la somn si asa ca dorm si ziua cand am timp liber (2-3 ore )
Cafea serverc destul de multa.
Fumez
Alcool servesc rar
Cu fructele si legumele o duc foarte bine ( consum foarte multe fructe si legume ), dar si grasimi ( carne )
Am 1.95 inaltimea si 100kg ( nu sunt gras tare )
Am dat un search pe internet sa vad simptomele cancerului cerebral si am gasit astea :
durerea de cap - o Am
ameteli - Se intimpla dar rar
varsaturi - Nu
inapetenta - Nu
convulsii - Mi s-a intimplat o dat ( in ziua cand eram bolnav cu nervul de la cap ) - Mi s-a incordat gatul
probleme de memorie - Nu
tulburari de vedere - Da
slabiciune - Nu
probleme de echilibru sau de mers - Uneori
tulburari de comportament sau de personalitate - Nu
tulburari de vorbire - Nu
afectarea proceselor cognitive - Nu
Astept parerile voastre despre aceasta situatie. Sfaturi...
Multumesc, o seara buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vl4dimir a răspuns:

In primul rand: Renunta la fumat!
In al doilea rand: Fa un consult medical de specialitate, de pilda fa un RMN cerebral, cu substanta de contrast, ca sa se vada si nervii.
In al treilea rand: S-ar putea sa ai tensiune si de aceea sa te doara.
Cel mai important: Nu te panica, ca nu e nimic grav!
Daca ai tulburari de vedere inseamna ca ai probleme la ochi si ai nevoie de ochelari. Exact asa mi se intampla si mie uneori. Daca stau mai mult la calculator incep sa am dureri in spatele ochilor si simt presiune mare la cap. Deci, prima oara mergi la un oftalmolog, deoarece e mai ieftin.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti supraponderal pentru varsta ta.Incearca sa dormi mai mult de atat si fa mai multa miscare.Mai lasa netul.

| KodrutZ a răspuns:

Parerile noastre? Amice, esti idiot. Ia si dormi naibii macar 7 ore pe noapte ca un om normal, lasa cacaturile gen cafea, tigari, cola, apoi mai discutam.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si eu am citit niste simptome de pe net intr o zi si aparent aveam TBC in stare final, dar era o simpla raceala, si 5 ani mai tarziu sunt inca in viata.

In primul rand nu pricep de ce ti ai pune singur un simptom in functie de tampeniile pe care le citesti pe net, aopi nu inteleg cum ai tras tu concluzia de cancer cand ai 2 simptome din 10 plus analizele iti sunt bune?

| SkyPilot a răspuns:

Nu cred ca ai si nici nu cred ca ai ceva serios. Chiar cred ca e un amarat de nerv. Incordatul gatului nu se trece la convulsii, poate fi tot un nerv. Vezi aici ce sunt de fapt convulsiile: https://en.wikipedia.org/wiki/Convulsion
Nu te diagnostica singur, vei constata ca ai toate bolile din nomenclator happy

| AlexAnoNym250 explică:

Merci prieteni la toti.M-am linistit un pic big grin Sanatate la toti!