| ciprian1993 a întrebat:

Salut am si eu o problema. dupa ce stau in pat apoi ma ridic sa beau un pahar cu apa sau orice altceva ma ia o usoara ameteala care trece dupa 3-4 secunde. ce poate fi? Nu apare tot timpu. foarte rar. Astept raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Si eu de ani de zile patesc la fel, si ca si in cazul tau, acest lucru mi se intampla doar din cand in cand, nu de fiecare data. Eu personal cred, ca e de la brusca crestere a tensiunii, si se intampla mai ales atunci, cand organismul nostru este slabit (stomacul gol, vreo infectie oricat de minora, deshidratare, etc.). thinking

| Daria a răspuns:

Asa m-i se intampla si mie deseori.Am fost la doctor si mi-a prescris diagnsticul de ''sindrom de ridicare brusca''. Inceraca sa nu te ridici brusc dintr-o data.winking

| Parintele a răspuns:

Probabil anemie, sau poate probleme de circulatie a sangelui. Oricum daca se intampla des mergi la medic.

| NewSummer2013 a răspuns:

Pai si eu am avut momente din acestea...nu este neparat vb de vreo bola sau de altceva.ci de "oboseala" si de "stres".

Creierul are nevoie de odihna.Si cand spun "odihna" nu am refer ca te duci in vacanta pe nu stiu unde sa te distrezi (aceasta nu ajuta) ci la faptul ca trebuie sa dormi. Ia-ti un weekend liber si DORMI! Nu te mai gandi la tot felul de griji din timpul serviciului pentru ca somnul sa nu-ti fie tulburat altfel nu te vei putea odihni. Dupa aceste doua zile vei vedea ca "ameteala" dispare.winking

| andrei95 a răspuns:

Poate nu ai suficient fier sau calciu

| εїз Ir εїз a răspuns:

Exact asa patesc si eu. nu stiu ce e. da am impresia ca nu ma mai tin picioarele... e super naspaaa. da doar cand ma ridic... nu stiu daca e de la fier. nu cred. ori e brusca ridicarea... ori. nu stiu. daca afli, anunta-mawinking

| Morenastyle a răspuns:

Si mie mi se intampla. dupa ce stau lungita in pat, iar apoi ma ridic ma ia o ameteala. da, cred ca e de la sange. dupa ce stai culcat, te ridici si cred ca atunci te ia ameteala pentru ca el se duce asa in jos. nu stiu cum sa explic ca sa intelegi la ce ma refer. poate fi si de la ochii. acum depinde de starea ta de sanatate.

| piatraneamt97 a răspuns:

Salut. Mari sanse ar putea fi ca stai prea mult la PC\TV\Laptop. Daca, cand te ridici din pat esti moale, adica te dor picioarele si toate oasele, si ai febra s-ar putea sa ai viroza de vara. Diaree, dureri de cap, febra. Eu iti recomand sa mergi la doctorul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probleme cu ochisorii, posibil.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O asemea problema am si eu... dar mi se intampla doaredin cand in cand... poate fi si din cauza faptului ca te ridiki prea busc.sau lipsa de calkiu.nu mananki ce trebe.sau uneori nu mananki deloc:pwinking

| oanna_7222 a răspuns:

Si eu patesc.lipsa de calciu big grin incearca sa mananci multe fructe si legume

| Tigro a răspuns:

Am avut aceeasi problema acum vreo 2 ani.La mine sa agravat si am lesinat pe strada. m-am dus la analize si mi-a iesit lipsa de fier. Anemie. Du-te fa niste analize! happy

| deea_2417 a răspuns:

Sfatul meu e sa t duci l doctor ar putea fi ceva grav

| cristinella a răspuns:

Si eu le aveam tot asa rare, pana ce au inceput sa fie din ce in ce mai dese si mai lungi, nu sta, du-te la medicul de familie, fa-ti analizele. Mie mi-a iesit lipsa de fier grava si mi-au dat foarte multe pastile sa le iau insa eu, batman, nu le-am luat si am ajuns din nou la doctorbig grin

Mananca spanac, peste, ficat(daca iti place, eu nu-l suport) si ia macar niste suplimente alimentare gen Vitamax sau Eurovita.

Nu astepta sa se agravezehappy pupici:*

| virginia_9154 a răspuns:

Hey, si mie mi se intampla, ...cred ca e din cauza sangelui...
Si esti cat pe ce sa cazi, nu?

| adelyna_1385 a răspuns:

Nu este ceva grav. Si eu patesc la fel. Nu trebuie sa te ingrijorezi. Este lipsa de calciu sau de magneziu in organsim. Sau din cauza oboselii. Oricine are momente de astea de ameteala. Fa-ti griji daca se repeta des si daca dureaza.

| Brunette_5355 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. :-s sincer. nu cred ca e ceva grav. de aia nici nu m`am panicat rolling on the floor