| Wecky a întrebat:

Sa zicem ca stau asa mai mult pe scaun(la PC) da nu neaparat la PC oriunde. si ma uit intr-un punct fix cand ma ridic brusc sa merg sa beau apa sau ceva...simt deodata o ameteala puternica si mi se taie vederea si imi trece dupa cateva secunde da e ciudat. dar nu mi se intampla mereu... Ce o fi?

7 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Si mie mi se intampla in fiecare dimineata cand ma trezesc din pat, si cam in toate "ocaziile" cand stau intinsa si ma ridic brusc.
Mie mi s-a spus ca e din cauza tensiunii arteriale. Nu ca as avea tensiunea mare, din contra, dar e vorba de faptul ca atunci and stai intins sau intr-o pozitie fara sa te misti mai mult timp, tensiunea este putin mai mare, dar stabila, si atunci cand te ridici brusc, se modifica rapid si apare acel sentiment de ameteala si nu vezi nimic, parca ai "purici"[ca la tv] in ochi. laughing
Dar probabil exista mai multe motive thinking

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Şi mie mi s-a întâmplat asta până când o dată mi-am pierdut cunoştinţa la o asemenea fază. Mi s-a spus că îmi lipseşte calciul, deci cred că poate fi anemie în cazul tău...

| Choco a răspuns:

Si eu patzesc din astea tot timpul oh go on la inceput m`am ingrijorat. dar am fost si mi-am facut analize complate de sange urina si tot si nu aveam absolut nimic asa ca stai flexi

| Bloondyna a răspuns:

Nu e nimic grav stai calmoh go on. Si eu patesc des asta, se intampla deoarece lichidul din urechea interioare( care are legatura cu echilibrul este apasat in jos brusc). Asa ca stai calm patesc asta des si nu am nimic pana acxumbig grin.

| rockaholic a răspuns:

Anemie?
poti sa ai asa ceva sau sa nu ai nimic ca si mie mi se intampla si nu am nimic

| Wecky explică:

Deciiii daca as avea anemie e grav la 12 ani?worried

| bebe_4807 a răspuns:

Si mie la fel daca stau p scaun sau pe vine.si ma ridic. mi se intuneca vederea.si ma ia ameteala. dar in 2 - 3 secunde imi trece. s ar putea sa fie d l tensiune serios (eu am tratament pentru asa ceva dat d cardiolog) acum nu stiu ce sa fie. intraba p cineva cu experienta doctor medic etc. bafta