| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut,am și eu o problema,înainte de a merge la dentist/chirurg.
De vreun an și ceva tot am avut o problema cu o măsea, la început m-a durut după s-a umflat rău, am făcut tratament de canal mult timp și degeaba (in acel timp s-a mai repetat de vreo 2-3ori umflatura ).Am văzut că nu da roade, și m-am lăsat pagubas,nici nu m-am mai durut sau umflat,dar in gingie mi-a rămas un guguloi (nu știu cum să mă exprim),care după ce m-am documentat pe net pare a fi granulom.
Dilema mea este,pot scăpa de el daca scot maneaua? Fără a fi nevoie de rezecție apicala (sau cu s-o nuii).N-a mai rămas mare lucru din măsea,deci nu mi-ar părea rău.Mi-e puțin teama de acea operatie, din ce am văzut pe Youtube e destul de complexă și destul de urata.
Nu știu dacă contează, am aproape 20 de ani.Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta decide medicul stomatolog. nu noi.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru sadrian46):

În comunitatea asta există și asemenea oamenii.Stiam și eu că medicul stomatolog decide.As fii dorit un răspuns orientativ de la cineva care știe cu ce se manca aceste lucruri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Am avut ceva de genul sub o masea, din pacate maseaua mea era sanatoasa. A tras de ea o doctorita vreo 40 de minute - inclusiv urcata pe scaun si cu genunchiul pe umarul meu - si mi-a dat-o jos, dupa care a chiuretat magaria aia de granulom. Nu a fost asa de groaznic pana la urma, durerea mi-a trecut dupa cateva zile.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta na interesează.Mai mult as accepta să scoată ce a mai rămas din măsea și umble și la granulomul ăla tot "pe gaura "aia, decat să-mi taie gingie(din videourile de pe youtobe e groznic de urat și complexata situația )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Da, da, e de cacao cu taiatul gingiei din laterale. La mine practic a facut un "foraj" aproximativ vertical.