| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna seara.
In urma cu aproximativ un an am inceput sa am probleme cu o masea.
In prima faza m-a durut tare,apoi s-a umflat destul de rău,am ajuns la dentist iar atunci mi-a făcut o gaura in măsea + in gingie o tăietură sa iasă infecția atunci. Duoa ceva timp de tratament iar s-a umflat,iar după câteva zile,infecția a ieșit prin aceași incizie făcută prima data, am continuat tratamentul de canal și din nou, s-a umflat...Atunci am decis sa iau o pauza de la tratament.
De atunci nu s-a mai umflat,dar a rămas în acea zonă,cred că în zonă rădăcinii o umflatura, iar daca apăs acolo,dese ori mai iese infecție prin aceeași zonă unde mi s-a făcut prima data aceea mica incizie,dar și prin măsea (care de fapt nu prea mai e, mai e doar un colțișor).
Din cercetările mele pe cont propriu pare a fi un granulom.Voi ce credeți? Luni o sa merg sa fac o radiografie sa termin cu aceasta problema, dar as dori sa aflu de la voi ce credeți a fi.Iar dacă ați am avut aceasta problema cum ați rezolvat-o?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"pare a fi un granulom.Voi ce credeți?"

noi credem că ar trebui să nu dai tu diagnostice ci să mergi la stomatolog, la altul sau tot ăla, nu e important

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru sierra1):

Am spus că luni merg sa fac radiografie. Asta înseamnă că voi merge si la stomatolog.Sunt conștient că am stat destul de mult fără a trata aceasta pprobllema., dar niste păreri din partea voastră până atunci m-ar face sa-mi concep o idee

| sierra1 a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

"dar niste păreri din partea voastră până atunci m-ar face sa-mi concep o idee"

fals, lasă medicii să-și facă treaba.
Dar tu, de aia, poți intreba pe cine vrei

| Andreeush a răspuns:

Așteaptă să auzi părerea medicului, nu căuta singur diagnostic.

| vmalex21 a răspuns:

Eu am avut o problema similara cu o masea care s-a,, rupt,, pe jumatate. Dureri insuportabile, gust de infecție, miros aiurea.Mi-a facut tratament de canal si mi-a curățat foarte bine cu o soluție pe baza de clor.Pus medicament pentru 2 saptamani, pe urma plimba si la urma mi-a facut reconstrucție cu șurub metalic(stift)si coroana dentara. Dintele arata ca noi si il am de aproape doi ani.Important e să faci tratamentul până la capăt, după ce tratezi infecția sa întrebi de reconstrucția dintelui.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru vmalex21):

Da,la mine nu mai am ce reconstrucție sa fachappy...trebuie scos acel colț.
Dar până la scos acel colț, e problema cu acel granulom dacă e sa fie și cum trebuie sa fie scos.Am văzut câteva chestii de genul pe net, iar procedura e destul de nasoala (in cazul in care vrei sa păstrezi dintele, pentru că trebuie să te taie pe gingie și îți facă aia niste gauri de crucești laughing, însă am văzut și câteva variante prin acea gaura rămas de la dintele sccos sa se facă procedura, asta as agreeao mult mai mult.
Aștept poate e cineva pe aici și a avut parte de așa ceva.

| DoroteeaH a răspuns:

Wow, asta da problemă...
Dar nu avem cum să ajutăm cu un simplu sfat, asta este o treaba medicală, din punctul meu de vedere e foarte complexă.
Eu, la durere, aș ține niște gheata în locul de lângă măsea.
Trebuie să mai treci la dentist, alta cale nu prea ai.
Îți pot ura doar mult succes!