| Mihai543215 a întrebat:

Am si eu o problema! Intr-o pauza, din cauza nervilor, am dat vreo 3-4 pumni in banca (pumni zdraveni) si mi s-a umflat... ca naiba (daca apasam cu degetu nu simteam os decat dupa cativa milimetri, era lichid). La ora de sport profu mi-a pus niste gheata si s-a mai dezumflat. Intrebarea mea este: Daca ma duc la spital imi pune mana doar in ghips, fara sa ii mai faca nimic? Daca strang din pumn ma doare putin, cat e normal pentru ca osul e umflat... Daca tin gheata pe el si dau cu o crema speciala o sa imi ramana semn dupa 2-3 saptamani luni sau anilaughing (adica putin umflat)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Nu ti-l pune in ghips, de fapt nu cred ca trebuie sa te duci decat pana la medicul de familie. Si el o sa-ti spuna probabil sa te dai cu Lioton-Gel sau sa pui compresa cu Burovin. Si desigur, sa incerci sa te descarci (nervos) intr-un mod mai putin violent (si automutilant). happy

2 răspunsuri:
| Peter28 a răspuns:

S-ar putea sa fie o luxatie usoara, nimic grav. Daca mergi la spital, nu iti poate face altceva decat sa iti pune mana in ghips, atat. Am patit si eu ceva asemanator, si nu am patit nimic grav, doar o luna (cred) de mana in ghips.

| georgeceltoma a răspuns:

Raspunsul meu este ca ar trebui sa te maturizezi putin, iar acum trebuie sa suporti consecintele prostiei tale!