| alexyy96 a întrebat:

Salut am si eu o problema... si anume mi-au aparut de anul trecut pete pe gat inspre piept. destul de mari maronii, si de la care, recent am inceput sa am mancarimi..insa nu intotdeauna.
si ma intrebam ce creme pot sa folosesc pentru a disparea...
http://www.sfatulmedicului.ro/external/uploads/slideshow /42/11.jpg
ceva gen pete de acestea, insa am destul de multe in jurul gatului cam 70% si sunt foarte inestetice.
Daca ma poate ajuta careva cu cateva sfaturi, sau creme cu care as putea sa scap de pete si de mancarimi, si de la cele au aparut ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect şi de simptomatologie!

În mod evident, este vorba de o afecţiune dermatologică ( probabil o dermatită ), dar pot fi diverse posibilităţi : dermatita/eczema atopica, psoriazis, neurodermita, keratoze actinice, pitiriazis/tinea versicolor, etc.

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru stabilirea/confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| jmekerashu a răspuns:

De ce nu mergi la dermatolog?
Poate fi vorba de o micoză - http://www.i-medic.ro/dictionar/micoza-fungoida

Ai putea să încerci un tratament de sine stătător cu http://www.i-medic.ro/medicamente/clotrimazol-crema prin aplicare de 2-3 pe zi a cremei pe zona respectivă, dar îți recomand să mergi mai întâi și să faci teste la dermatolog.