| Bull4ever a întrebat:

Salut
Recent mi-au aparut niste pete mici si multe destul de vizibile in zona gatului si pe spate(putin)
Aceste pete nu provoaca mancarimi, practic nu am nici un disconfort. Ele au culoare maronie spre rosie.
Eu banuiesc ca ar putea fi din cauza antibioticelor care le-am luat dar nu stiu zau...
Imi poate spune cineva va rog un tratament

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de antibiotice ai luat? Posibil ca unele sa le fi luat fara prescriptia medicului, sau nu neaparat de la ele sa se traga problema ta. Poate fi ptiriasis versicolor/tinea versicolor, pete datorate de o ciuperca, care "ataca" stratul superior al pielii, si pot conduce si la mancarimi.Sistemul imunitar slabit,expunerea excesiva la soare,medicamentele in exces,factorii declansatori ai vremii,prea multa umiditate sau uscaciune,si invers,pot conduce la aparitia acesti probleme. Exista produse antifungice/antimicotice cum ar fi Diprogenta,Griseofulvin,Tolmicen,sau sampoane special create pentru acest tip de problema.Te-ai putea duce la un doctor,sa afli mai multe despre problema ta.

Nu e cazul sa spun de neurofibromatoza,pentru ca este cam dur termenul si se poate trage si din antecedentele familiei,de exemplu unul dintre parinti,bunici a suferit de ceva similar; ideea e ca pot fi pete care pot conduce catre cancer de piele, tumori, sau alte boli ale dermei.

Tot ce ti-am spus este orientativ, prin consult si tratament adecvat poti afla natura problemei tale, succes si sanatate.

| Bull4ever explică (pentru anonim_4396):

Cred ca asa ceva am ca, ieri am luat o crema si dupa ce m-am dat de 2 ori au inceput usor sa dispara
Ms ca mi-ai spus...

7 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Du-te de urgenta la spital sper sa nu fie asta
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Melanoma.jpg
e cancer.Du-te repede, nu mai sta!

| olivert1310 a răspuns (pentru suffarstar):

Nu mai speriati oamenii asa! Cancerul nu apare dupa consumul de antibiotice.

| suffarstar a răspuns (pentru olivert1310):

Nu am spus ca de la medicamente.Nu vreau sa sperii pe nimeni, sper sa fie o urticarie.

Răspuns utilizator avertizat
| olivert1310 a răspuns:

Si eu am pete mici si maroni pe corp. Nu te speria crezand ca ai cancer asa cum a zis cineva pe aici. Se poate sa fie de la ficat. Antibioticelle afecteaza ficatul daca nu le iei cu un pansament special. Ficatul reactioneaza. Nu sta asa, du-te la un dermatolog pentru linistea ta. Nu e ceva grav, poate sa fie o reactie alergica la antibioticele pe care le iei. Daca sunt de la antibiotice, ar trebui sa dispara dupa ce nu le mai iei. Termina tratamentul si in timpul asta urmareste daca se inmultesc sau daca se schimba simptomele. Daca da, du-te la un control. Daca dupa ce termini tratamentul nu-ti trec sau macar sa dea semne de regres, inseamna ca nu e de la antibiotice, deci trebuie sa te duci la dermatolog. Multa sanatate iti doresc si nu te speria.

| donnie112 a răspuns:

Clotrimazol crema, se gaseste la farmacie si il poti lua fara prescriptie, il aplici in zonele in care ai pete pana iti dispar, dupa ce-ti dispar te mai dai cu crema inca 2 saptamani pentru daca nu, o sa iti apara din nou big grin