| Corduneanu_Albert_1995 a întrebat:

Salut, am si eu o problema si cred ca e vorba de o fisura anala.
stiu ca am avut o perioada in care am fost constipat si la scaun am fortat mai mult decat trebuie, pe moment nu am avut nimic, dar in timp de fiecare data cand faceam scaun simteam o usturime, a fost o perioada in care nu simteam nimic, o perioada in care ma durea pana la lacrimi.

am problema asta de aproape 1 an, pana acum nu am fost asa deranjat incat sa ma ingrijorez, dar de o perioada ma constip mai mereu si evit sa ma duc la baie din cauza asta, pentru ca am o usturime de nedescris (practic ma duc odata la 3-4 zile), singura sansa sa nu ma doara este sa fiu stricat la burta (diaree), intrebarea mea este, stiti vreo crema ceva pentru problema asta, sau trebuie sa ma duc la medic, si daca da, la ce fel de medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Pentru probleme anale (hemoroizi/fisuri), eu folosesc unguent/supozitoate Hemorzon. Uneori am crizele pe care le descrii tu. Aplicate local, ele amelioreaza durerile zonale.
Trebuie sa fii atent la alimentatie si sa te hidratezi bine.
Ai fost delasator la o problema minora si, cand s-a agravat, te-ai alarmat si ai cerut ajutor. Nu asa se procedeaza, pentru ca solutia trebuie gasita din timp, nu cand se agraveaza.
Nu evita sa te duci la baie. Cu cat se acumuleaza in intestinul gros, cu atat vei evacua mai greu scaunul. Si nici nu forta lucrurile. Relaxeaza zona anala cand mergi la baie, pentru ca defecatia sa aiba loc in conditii de siguranta, fara dureri inutile.

| HazelEyes77 a răspuns:

In primul rand trebuie sa tratezi constipatia deoarece asta e principala problema care duce la discomfortul si usturimea anala din timpul defecarii. E indicat sa consumi mai multe supe, ciorbe, iaurt, lapte, kefir si multa apa desigur. Introdu in dieta mai multe fructe si legume, salate si fibre de exemplu 2-3 linguri de seminte de chia inmuiate in apa sau susan, in si de asemenea taratele de psillyum si ovaz fac minuni pentru tranzitul intestinal si digestie. Pune cateva prune uscate sau curmale intr-un bol cu apa si lasa le cateva ore sa se inmoaie. Bea sucul rezultat si poti consuma si prunele de asemenea. Ajuta la combaterea constipatiei. Ceaiul de senna si lemn dulce e eficient si de asemenea cele detoxifiante. Si miscarea e recomandata deoarece un ritm sedentar de viata favorizeaza afectiunea asta. Incearca un unguent pe baza de galbenele si propolis deoarece ajuta la cicatrizarea eventualelor fisuri anale. Medicul are se ocupa de genul asta de probleme se numeste proctolog. Dar poti merge si la gastro-enterologie ca sa fii sigur ca nu ai probleme de natura digestiva sau cu colonul.Multa sanatate

| DennisW a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic neaparat, de fapt trebuia sa te duci de mult.
Mergi la medicul de familie, el te va trimite unde trebuie (de obicei la Boli interne).