| anonim_4396 a întrebat:

Salut, e cineva pe aici care s-a operiat de fisura anala si imi poate spune cum e 'procedura'?
Am o fisura de aprox 1 an, la inceput nu afost asa dureros si de asta nu prea m-a interesat, dupa o perioada nu am avut nici o problema, dar de 2-3 luni au reaparut durerile, la inceput am avut scaune cu sange, sangele a disparut si am ramas acum la fiecare scaun sa am o usturime, durere mai intensa, practic dintr-o placere de a medita pe wc a devenit un chin.laughing
Am fost la doctor si mi-a zis ca singura rezolvare e operatie care ar fi destul de dureroasa si de asta cer niste pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Daca este de un an problema trebuie interventie medicala, altfel nu se va rezolva de la sine.
Probabil ca operatia este dureroasa dar poate face ceva anestezie sa poti rabda cat de cat.
Poate se vindeca daca erai atent sa mergi in fiecare zi la wc si sa nu te constipi o perioada mai lunga de timp.
Mergi la medic nu neglija problema, faci interventia si va fi bine.

| Victoria18 a răspuns:

Cred ca durerile s-au accentuat din cauza scaunului tare. Dai de inteles ca ai facut in continuare scaun tare cum ai facut si prima data cand ti-a aparut fisura. Operatia nu o sa te ajute cu nimic. Zona nu se va vindeca daca dupa operatie nu faci scaune moi in continuate. Plus ca, nu are rost sa te operezi, rezolvarea e o alimentatie foarte bogata in fibre si lichide(apă, apa faciliteaza tranzitul intestinal fata de alte lichide care pot irita colonul si duce la constipatie).

| Victoria18 a răspuns:

Ce legatura are cu intrebarea? Esti sanatos?!