| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Tatal meu acum 5 ani a facut operatie la colon. A scapat se simte destul de bine dar problema este alta. Astazi de dimineata a trebuit sa se duc la spital sa faca o colonoscopie pentru a vedea daca are ceva probleme cu colonul. Cand s-a dus la doctor aceasta i-a spus ca nu poate sa faca colonoscopia deoarece in zona stomacului nu mai are muschi i-ar burta este destul de lasata iar prin acel furtunel care se introduce in intestin se baga aer si nu poate din cauza stomacului. Doctora i-a spus ca trebuie sa faca o operatie pentru a pune un fel de panza de argint nu stiu foarte bine cum sa ii spun, pentru a nu se sparge stomacul din cauza aerului cand face colonoscopia. Pe google nu am gasit mai nimic despre panza aceasta sau cum eu spune. Va rog ajutati-ma. Cele mai bune raspunsuri au Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai gasit fiindca nu are nici o legatura cu stomacul. Tatal tau are o eventratie sau o dehiscenta de muschi drepti abdominali si are nevoie de o refacere a peretelui abdomila cu plasa. Uite aici niste explicatii http://www.drvictorradu.ro/2011/04/01/despre-eventratie/

| rutanklan a răspuns:

Dude, we are not doctors. Sugestia mea e sa te duci cu el daca reusesti la un alt spital si sa incerce alte tipuri de analize. Operatia mereu ar trebui lasata ca si last resort. Nu is medic(doamne fereste), dar asa gandesc ca ar fi mai bine.