| Alexb89 a întrebat:

Salut prieteni! Mi-am făcut o Colonoscopie virtuală la o clinica Privata din Barcelona,întrebarea mea este dacă ii la fel de buna ca și Colonoscopia normala,dacă vede la fel Colonul? Precizes ca Colonoscopia am făcut-o pe un Tomograf Multidetectores de ultima generație, sper sa nu gresesc! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde pentru ce ai facut colonoscopia. Daca urmaresti o leziune deja cunoscuta, de exemplu o boala Crohn sau o colita, este aproape la fel de buna ca colonoscopia clasica (doar un pic mai slaba). Daca cauti leziuni precanceroase, este mai slaba fiindca nu vede polipi mici (sub 10 mm, in conditiile in care majoritatea polipilor rezecati prin colonoscopia clasica au sub 10 mm si unii se dovedesc a avea leziuni preanceroase serioase) si nici nu poate preleva, la nevoie, biopsii. In plus, te iradiaza foarte foarte rau, pe cand colonoscopia clasica este doar un pic neplacuta, dar nu iradiaza si este considerata (si va mai fi multi ani) standardul de aur in colonoscopie.

| Alexb89 explică (pentru Brigaela):

Salut,am văzut nu mai știu pe unde ca polipi sub 1 cm au șanse sub 1% sa fie cancerigeni!

| Alexb89 explică (pentru Brigaela):

Obama fostul Președinte al Americi și-a făcut tot Colonoscopie virtuală., dacă nu era așa de buna cu siguranța era îndrumat sa își facă cea normala!

| Brigaela a răspuns (pentru Alexb89):

Polipii sunt 1 cm au cam 1% risc sa fie cancer, nu cancerigeni, Toti polipii colonici se pot transforma in cancer, adica au potetial cancerigen

| Brigaela a răspuns (pentru Alexb89):

Nu cred ca este o informatie adevarata, pare genul de prostie livrata la stiri. Ai verificat de undeva informatia la prima mana? daca doar ai auzit-o pe la stiri, e bine sa nu te bezezi pe ea. Oamenii publici nu isi fac publice datele privind investigatiile pe care le fac, dar ca sa hraneasca curiozitatea publicului mai pretin ca au facut aia si aia, nu sunt chestii credibile

| Alexb89 explică (pentru Brigaela):

Ai dreptate aici!

| Alexb89 explică (pentru Brigaela):

Căutați pe Google!

| Alexb89 explică (pentru Brigaela):

Nu am știut ce înseamnă cuvântul precanceroase, eu am înțeles ca ați spus ca mulți polipi depistați sub 1cm sunt canceroși, cancerigeni sau cum s-or numi.si Colonoscopia virtuală din ziua de azi se spune ca nu pot depista polipi mai mici de 5 nu de 10 depinde tomograf.imi cer scuze ca nu am înțeles, știu ca tu doar ai încercat sa m-a ajuți, doar ca eu m-am speriat gândindu-mă ca poate am polipi mai mici de 1 cm ce nu pot fi văzuți la colonoscopie virtuală și ca poate fi cancer un polip așa de mic.

| Alexb89 explică (pentru Alexb89):

Am 27 de ani. Doamne ferește pe toată lumea!

| Alexb89 explică (pentru Alexb89):

Aceste investigatii, chiar daca vi se par dificil de acceptat, va pot salva viata. Katie Couric, o cunoscuta jurnalista din SUA, al carei sot a decedat din cauza cancerului de colon la numai 42 de ani, si-a facut in anul 2000 colonoscopia, care a fost transmisa in direct la un post national de televiziune, tocmai pentru a atrage atentia asupra importantei acesteia. Doctorul Mehmet Oz, gazda celei mai cunoscute emisiuni medicale din SUA, si-a facut colonoscopia in 2010, la implinirea varstei de 50 de ani, ocazie cu care a fost descoperit si indepartat un polip. In fine, Barack Obama si-a facut primul examen medical ca presedinte in 2010, examen care a inclus si screeningul pentru cancer colo-rectal, el optand pentru colonoscopia virtuala

| Brigaela a răspuns (pentru Alexb89):

La varsta ta este aproape imposibil sa ai cancer de colon, daca parintii tai nu au avut aceasta boala la varste foarte tinere. In situatia data, o colonoscopie virtuala poate fi buna, asa cum am zis, depinzand de situatie.

| Brigaela a răspuns (pentru Alexb89):

Nu sunt lucruri pe care sa te poti baza, nu crede decat vag in chetsiile astea. E extrem de improbabil ca presedintele SUA sa dea date reale publicului despre investigatiile facute, sunt lucruri intime, asa ca este mult mult mai probabil sa fi dat niste date false doar ca sa linisteasca dorinta publicului de a se baga in viata lui intima. sa stii ac din ce scrie pe net despre persoane publice, numai maxim 10% e adevarat restul sunt stiri fabricate.

| Alexb89 explică (pentru Brigaela):

Aveți dreptate cu știrile pe net ca multe sunt fabricate.Si vreau sa va mulțumesc pentru timpul acordat, și de răspunsuri, va doresc numai bine!

| CuriousStuff a răspuns:

Nu, nu e la fel de buna. Din mai multe motive. Insa daca a iesit buna nu prea ai de ce sa-ti faci griji. Problema era daca aveai ceva modificari. Atunci trebuia sa-ti mai faci si o colonoscopie clasica.

| Alexb89 explică (pentru CuriousStuff):

Rezultatu este bun, doar ca in partea colonului sigmoid simt cum se umfla și se face tare uneori, poate fi cum trece mâncare pe acolo și ca partea aceea ii mai îngusta? doctoru mi-a zis ca ii normal si ca poate fi colon iritabil!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Alexb89):

Da, in functie de dieta pe care o ai si cata apa bei materiile fecale pot sa fie mai tari, iar intestinul sa se "lupte" cu ele. Daca esti si constipat asta e cauza.

| Alexb89 explică (pentru CuriousStuff):

Cu apa ai dreptate și dieta normala in fine.ori cum mersi de rasp

| untu a răspuns:

Sa bei o cana zilnica de zeama de varza murata pe stomacul gol sau dupa ce mananci si curata colonul si nu o sa ai nimic!