| Pikmin a întrebat:

Salut! Am spart din greșeală un termometru cu mercur.
Am aspirat bobitele de mercur, dar acum am căutat pe net si spunea ca atunci cand spargi un termometru cea mai mare greșeală este sa dai cu aspiratorul deoarece se imprastie vaporii de mercur.
Pot păți ceva, sau nu este așa de grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poate fi grav. Daca ajungi sa ai simptome de otravire, mergi la medic.

https://www.reginamaria.ro/......si-arsenic

https://www.doc.ro/......fi-evitata

| Holiday a răspuns:

Nu se mai comercializeaza termometre cu mercur pentru uz caznic de vreo 25 de ani.

| Pikmin explică (pentru Holiday):

Și? Nu văd ce rost are acest raspuns

| Holiday a răspuns (pentru Pikmin):

Adica i-ai spart termometrul lui bunica-ta primit zestre la nunta?!

| Hyperion7 a răspuns:

Și eu am spart mai demult, până în prezent sunt ok.
Deci, nu cred că vei pati nici tu nimic

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Eu știam ca n.ai voie sa.l atingi, ca iti întra în piele.