| Supermanka22 a întrebat:

Fratele meu care are 3 anisori si a spart un termometru cu mercur si a pus mina apoi s-a jucat cu mercurul ala... vreau sa stiu o sa pateasca ceva grav? eu cind am vazut i-am spalat miinele si am strins cu aspiratorul mercuru'...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bianca112 a răspuns:

Pf, trebuie dus la doctor! Trebuie avut grija cu copii mici, daca a inhalat mercurul e grav! Spune-i mamei tale sa-l duca imediat la doctor! si mai multa atentie, ce cauta un termometru cu mercur pe mana unui copil de 3 ani?! Trebuie facute analize.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-a intrat mercurul in piele.Du-l la medic!

| LegiuitorulX a răspuns:

Poate face o intoxicatie cu mercur de toata frumusetea.