| DenisBoss92 a întrebat:

Am suferit o fractura de os cuboid, fara deplasare. Mi s-a pus o atela gipsata care trebuie purtata 3 saptamani. A trecut 1 zi de cand am atela si vreau sa va intreb ceva? Am voie sa calc pe atela? Simt dureri cand calc insa nu doresc sa topai intr-un picior cand am nevoie la baie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hasiuc a răspuns:

Nu! nu ai voie. Atela aia e pusa sa-ti mobilizeze osul si culmea miscarile lui adica sa-l fixeze! asteapta si tu daca nu vrei sa se prinda deanpulea! apar dupa aia dureri etc... 3 saptamani nu mori!

| DenisBoss92 explică (pentru hasiuc):

Si mai am o intrebare. Cand imi las moale picioru acesta nu sta in acceasi pozitie adica calcaiul isi modifica pozitia. E prea larga atela? Din cate am citit pe net atela permite un volum mai mare

| hasiuc a răspuns (pentru DenisBoss92):

Atela aia are rorul de a mobiliza piciorul dar nu sa-l tina fix, permite piciorului o miscare mica normala pentru a nu atrofia muschii. Tu cand calci pe el exerciti forta iar zona lezata nu are puterea de a se contracta. De aia nu trebuie sa calci si sa-l lasi sa-si revina.

| hasiuc a răspuns (pentru DenisBoss92):

Osul asa se prinde acuma se calcifica isi reface legaturile daca tu calci pe el se misca si o ia de la capat, important e sa nu il fortezi.

| DenisBoss92 explică (pentru hasiuc):

Multumesc!

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Nu e voie, ai grija. Fa-ti rost de o pereche de carje medicale sau macar de un baston pe care sa-l folosesti pentru deplasari.