| Sceptic123 a întrebat:

TPU! In urma cu 3 saptamani am suferit o fractura la metatarsianul 5. Fracutra fara deplasare. Mi s-a pus o atela din ghips. Ieri am am scos ghipsul dupa 3 sapatamani jumatate si nu pot calca in picior. Nu este vorba ca e slabit sau ca nu am putere in el. Ma doare aproximativ la fel cum ma durea cand l am fracturat. Ma doare doar cand pun toata talpa jos si incerc sa calc. Stiti cumva daca este normal? As vrea sa stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva, cat a durat recuperarea etc. dau funda! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, e normal să te doară. Osul încă nu s-a vindecat.
Fractură fără deplasare, am avut si eu, doar că la un alt deget de la picior. Încă o lună (aproximativ), după scoaterea ghipsului, eu aveam dureri destul de mari, iar uneori era necesar să aplic gheață. Mi s-a spus că perioada de refacere a osului dureaza inca cateva luni, după scoaterea ghipsului. Insa, nu a durat chiar... luni.
Nu călca (încă) pe degetul bolnav. Adică, pășește fără să te sprijini pe el. Lasă greutatea pe călcâi, inca o perioada de timp și incet, incet, vei putea merge normal.
După doua/trei saptamani, de la scoaterea ghipsului, trebuia sa te cheme din nou la control, pentru o reevaluare radiologică.
Ortopedul trebuia sa te trimita sa faci niște exercitii de recuperare la un centru, cu un specialist. Eu nu am fost, dar tot s-a vindecat frumos.

| Felys a răspuns:

Eu am avut o fractura fara deplasare la degetul mic de la picior si tot 3 saptamani am stat cu ghips dar nu m-a durut deloc, chiar radea si medicul cand i-am zis ca nu am dureri, acum depinde de fiecare in parte

| Raven a răspuns:

După ce se scoate ghipsul, trebuie făcută o nouă radiografie. Ți s-a făcut? Astfel se poate vedea modul în care s-a vindecat osul. Mie, cel puțin, așa mi-au făcut, ce-i drept eu am avut o fractură mai gravă care a necesitat 3 luni de ghips.
Oricum, ar trebui să-i spui ortopedului că te doare