| anonim_4396 a întrebat:

Buună! Acum ceva timp, am avut un mic accident din care a rezultat o entorsa și întindere de ligamente ale gleznei. Am fost la urgențe și mi-au pus piciorul într-o atelă gipsată, cu care trebuie să stau 7-10 zile, iar mai apoi să merg la consult. Astăzi e sâmbătă, iar eu luni am programare la ortoped pentru consult. Sincer, a cam început să mă doare piciorul, simt că mă strânge în anumite părți și am dureri, mai ales de 2-3 de când e vremea urâtă. Întrebarea mea este: trebuie să-mi dau atela jos înainte de consult sau nu am voie și ar trebui să mi-o dea el? Momentan n-aș vrea să calc în el pentru că am dureri și nu vreau să risc, doar că nu știu dacă ar trebui să merg așa sau să-l dau jos. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Medicul se va supara daca vei da tu atela jos. E treaba asistentului sau, nu a ta. Atela trebuie sa ramina pana la consult. Altfel, va crede ca nici nu ai purtat-o, si asta duce la complicarea situatiei tale, caci va pune durerile existente in seama nepurtarii, ceea ce e gresit.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai dureri mari dati jos atela deoarece piciorul te doare pentru ca nu circulă singele se va innegrii, numai asculta ce spun altii aici dai jos atela si scapi de durerile insuportabile.

| Mirel4412 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca il doare rau se duce la medic, asta era ideea

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mirel4412):

Ea are luni programarea la medic dar o doare piciorul din cauza atelei sigur ceva s-a intamplat si pîna luni cand ai dureri poti suporta? Voi habar nu aveti nu a ti fost niciodata in situatia ei dar vorbiti aiurea doar sa va aflati in treaba, gipsul acela i-a facut rană si rana trebuie lasata libera sa se vindece dar daca este prea strîns gipsul ar trebui putin lărgit nu dat jos total.

| 19flo79 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Salut!
Am facut eu cativa ani alergare montana si chiar stiu ce e entorsa si intinderea de ligamente, etc...
In cazul acestei persoane, (si nu numai), primul lucru este sa stea intinsa pe pat si sa tina piciorul mai sus decat corpul, pune doua perne sub picior, de ex. pentru ca sa i se dezumfle piciorul.
Sa faca miscari usoare.
Sa desfaci legaturile este una din ultimele variante de a actiona.

Fac pariu ca nu a respectat ce i-a zis medicul de a ajuns sa aiba dureri happy

| carminalaura18 a răspuns (pentru 19flo79):

Bună, 19flo79!
Am respectat ce mi-a spus medicul, însă eu m-am tot deplasat în cârje, pentru a merge la baie și de câteva ori mi s-a întâmplat să mă dezechilibrez și să calc o secundă pe picior, poate fi și din cauza asta. Oricum, n am călcat eu intenționat pe el și am tot luat și pastile calmante.

| carminalaura18 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bună! Fac injecții pentru circulația sângelui, nu cred că ar putea fi asta.

| 19flo79 a răspuns (pentru carminalaura18):

O recuperare completa, la mine a durat aproape 3 luni, pana sa pot face iarasi efort pe partea cu probleme.

Acuma ce sa zic, daca ai dureri mari, desfa atela si elibereaza zona.
Eu am avut atela mobila si fașă elastica, puteam face miscari usoare dar fara sa calc.
Si ca sa te sperii putin, am auzit cazuri cand au pus la urgenta ghips iar la control medicul a zis ca nu e ok cu ghips laughing

Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se da atela jos, deloc!
Mergi cum poti si daca este cazul ti-o va da medicul jos.
Insanatosire grabnica!

| Lukasssz a răspuns:

Nu il da jos, mai asteapta putin!

| Mirel4412 a răspuns:

Mi-am rupt si eu degetul si am purtat atela 2-3 saptamani, degetul tot ma durea, dar usor-usor mi-a trecut, acum e ca nou.

| 19flo79 a răspuns:

Mai rezista putin... happy
Pui piciorul pe o perna sau pe ceva mai ridicat cand stai in pat?

| carminalaura18 a răspuns (pentru 19flo79):

Nu, nu mi s-a spus asta. Pot sta cu piciorul în toate pozițiile în care îmi permite atela fără a îl forța. Pe mine mă doare acolo unde glezna a avut de suferit, nu m aș simți în stare de luni să pot călca în el