| benga94 a întrebat:

Salut,am tartru de citiva ani,am facut detratraje dar reapare folosesc anumite paste de dinti pentru tartru dar nu prea da randament,stiti ceva sfaturi sa scap macar cit de cit? din cauza tartrului imi singereaza gingiile foarte tare nu doar cind ma spal pe dinti,si noaptea in timp ce dorm ma trezesc dimineata cu singe in gura am folosit pana acum si lacalut si paradontax pentru singerari si degeaba, astept sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai detartrajul se face regula, cam odata la 4-6 luni

| anonimg a răspuns:

La 6luni trebuie să mergi la medicul stomatolog. Folosește ața dentară.

| IoanaPsy a răspuns:

Pentru tartru te poti spala pe dinti cu bicarbonat de sodiu de 3-4 ori pe saptamana. E sarat si e posibil sa te usture putin gingiile daca spui ca sangerezi. Asta este o alta problema. Poti folosi o periuta de dinti cu peri moi (scrie de obicei pe ambalaj lucrul acesta - exista 3 categorii - peri duri, moi si medii). De asemenea il poti intreba pe dentist care este cauza sangerarilor gingivale si ce poti face pentru acest lucru. Tot pentru tartru, mananca mere crude, dar nu feliate. Muscatul din m-ar ajuta la curatarea dintilor, plus ca intareste gingiile.