| benga94 a întrebat:

Am o problema,imi singereaza gingiile si de cind e treaba asta ma doare toata dantura nu stiu ce sa fac,nu am bani sa merg la dentist,alte sfaturi? vreo pasta de dinti sau alt ceva, astept pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| christabell a răspuns:

Un remediu natural:Timp de o saptamana, de cateva ori pe zi clateste gura cu ceai de sunatoare sub forma de infuzie (o lingura de planta la o cana de apa fierbinte). Bineinteles lasi infuzia sa se raceasca.Asta este remediul si acum cauza:de obicei e lipsa de vitamina C. Tamponeaza cu suc de lamaie gingiile sau, cum procedez eu, mestec o felie de lamaie incet de 3 ori pe zi.Impotriva bacteriilor iti recomand infuzia de salvie, tot asa, de 3 ori pe zi. Sper sa-ti fie de folos!

6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Dacă ai sub 18 ani, poţi căuta în oraşul tău un medic stomatolog care lucrează cu casa de sănătate, pentru a te trata gratuit.

| măcheamăăăî a răspuns:

Incearca Parodontax.

| GabiiHaș a răspuns:

Mai devreme, mai tarziu, prietenul tau cel mai bun va fi dentistul.

| CiocolataAlbaAerata a răspuns:

Poate esti prea agresiva sa zic asa atunci cand periezi dintii si atingi gingiile. si mie mi se intampla exact din motivul asta

| Dina a răspuns:

Nu cred ca pasta de dinti o sa te ajute pentru ca ea doar spala dintii.La mine la fel a singerat dar nu a durat mult, probabil te-ai ranit cu ceva dur.Nu sunt asa expert in tot ce e legat de dinti dar gindeste-te logic cind te lovesti sau te ranesti la picior sau in alta zona acorpului pui ceva rece, cred ca la gingii tot ar merge.

| stpu a răspuns:

Pasta de dinti Lacalut pentru sangerarea gingiilor.