| SE3B a întrebat:

Am un calvar cu sternul infundat si nu stiu ce as putea face sa il rezolv. De mic am aceasta "afectiune" si nu m-am ocupat de ea prea tare, fiindca nu se vedea atat de mult cand eram mic. Acum ca am crescut, s-a facut un "canion" acolo. Ce as putea face in legatura cu asta? Trebuie operatie? Mersul la sala va fi o optiune? Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai optiuni in adolescenta, optiuni de tratament chirurgical exista la varste mici, cu cat mai mici cu atat mai bine. Cel mai potrivit pentru tine este un sport care sa iti dezvolte trenul superior armonios. Nu cred ca sala e optiune, din cate am vazut cei acre fac multa sala au niste muschi urati, dizgratiosi, de plastic (uita-te la culturistii profesionisti). Mai degraba un spăort acre sa te dezvolte frumos, armonios, cum este atletismul, inotul sau handbalul.

| untu a răspuns:

Mișcarea in aer liber!