| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire si poate mai sunt si alte pers in situatia mea. Am 18 ani si pur si simplu nu ma dezvolt. Sunt scunda, foarte slaba si nu am deloc masa musculara. Recunosc nu fac sport si mi s-a tot zis de cand eram in generala ca o sa cresc eu, ca trebuie sa merg la sala si tot asa, dar nu s-a intamplat nimic. Am prietene care erau ca mine, nu fac absolut nimic si mananca foarte putin si totusi au crescut in inaltime sau au mai pus pe ele, dar eu nimic...Am facut si analize si nu am nicio problema, doar lipsa de calciu, fier, pe care le rezolv acum. Dar nu stiu ce sa mai fac, arat ca un copil de 12 ani, nici de cum de 18...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

E prea tarziu acum sa te apuci sa cresti in inaltime prin diverse tratamente cu hormoni sau altele asemanatoare, pentru ca te-ai maturizat.

Eu as aborda in cazul tau problema in sase directii:

1. Mers la medicul nutritionist pentru a vedea ce dieta sa urmaresti pentru a prinde forme.

2. Mers la psiholog pentru a putea trece peste faptul ca tu consideri ca esti mica si nedezvoltata, etc.

3. Mers la cel putin un curs de dans, aerobic sau orice altceva care presupune mai multe persoane, si la final sa duca la cresterea respectului de sine.

4. As incerca sa gasesc pe net sau altfel un fel de curs/zona/arie de socializare in care sa imi gasesc diversi prieteni pe teme care ma intereseaza.

5. Vorbit pe net, mers la un salon si discutat pe acolo cu cineva cum sa iti schimbi look-ul sa arati cum ti se potriveste tie cel mai bine conform fizionomiei si fizicului.

6. Uitat si vazut si alcatuit o mica garderoba cu "noua" tu.

Aceste lucruri le-as aborda in ordinea enumerata. E adevarat, unele dureaza mai mult, altele mai putin, unele pot fii facute in acelasi timp, altele nu.

La final, poti sa iei si calea de una singura, dar pentru cativa bani, merita sa te simti femeia care ti-ai dori sa te simti.

Ai nevoie doar de putina disciplina personala si problemele acestea ale tale vor fi rezolvate in termen de cateva luni complet.

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Uite-te la rudele tale de sex masculin, daca nici mama, sora, bunicile etc nu sunt foarte dezvoltate nu vei fi nici tu. nu prea ai cum sa te pui cu genetica.
Daca nu e vorba de asta eu zic sa mai consulti un medic, endocrinolog, poate ai totusi ceva dereglari hormonale.

| CartoonN a răspuns:

In primul rand invata sa te apreciezi fix asa cum esti.In al doilea rand scapa de stresul asta, ca altele arata altfel si tu nu.Cred ca de anlizele la sange spui, fa o vizita la medicul endocrinolog, posibil dereglari ale glandei endocrine.Ca un surplus ia niste vitamine la sfatul medicului, bineinteles.Pentru dezvoltarea masei musculare, raspunsul il stii, SPORT.
Numai bine!

| LilStrawberry a răspuns (pentru CartoonN):

Am fost si la endocrinolog si nu am nimic.