| Sorin_Ardelean_1980 a întrebat:

Salut, am un prieten care a descoperit ca are probleme cu rinichii. Dupa analizele din Romania medicul i-a facut Trimitere la Szeged pentru alt set de analize. Medicii din Szeged au spus ca trebuie sa il interneze si sa ii faca biopsie renala.Toata spitalizarea va costa aprox. 1000euro. Exista vreo posibilitate ca, Casa nationala de asigurari sa achite costul? Sau ce acte trebuie facute? Mentionez ca este minor prietenul meu.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Recomanda-i prietenului tau sa ia legatura cu casa nationala de sanatate. Au si telefon si adresa de e-mail. Sunt anumite analize care nu se pot face in Romania, dar cele care se fac in Romania nu pot fi decontate in strainatate. http://bit.ly/35YZ6KH

| Teo29 a răspuns:

Sa mai mearga la Cluj/Targu Mures sa ceara si o a 2 opinie inainte de Szeged, etc si costuri mari in alte tari.

S-ar putea sa existe rezolvare simpla si in Romania, la vreun medic competent.