| ChristinaO a întrebat:

As avea si eu o intrebare, legata de cum afecteaza efortul fizic menstruatia. Stiam si am mai auzit cate ceva pe acest subiect dar nimic concret.
Ideea e ca urmeaza sa fac o operatie, si stiu ca interventiile chirurgicale sunt excluse in aceasta perioada. Dar mie mi-e ca operatia e programata, si, teoretic menstruatia ar trebui sa se termine cam in perioada de dinaintea interventiei, dar n-am de unde sa stiu, ar putea sa intarzie...tocmai de aceea eram curioasa daca prin efort fizic se poate grabi; cu o zi-doua, nu mai mult, cat sa fiu mai linistita. Si daca functioneaza metoda, cum se procedeaza? Incep sa fac efort...cu o luna inainte, o saptamana, cateva zile inainte de menstruatie?
Stiu ca multi veti spune ca nu e ceva ce trebuie grabit, intarziat sau modificat. Stiu, credeti-ma, dar tare n-as vrea sa reprogramez acum...decat daca va fi absolut necesar.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia se va scurta dupa 6-8 luni de efort zilnic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă faci efort fizic, menstruaţia NU va veni/începe mai devreme!

NU sunt metode care să te ajută să "vină" mai devreme menstra.

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cum spune si @bursuc001, chiar daca faci efort, menstruatia nu va incepe mai devreme sub nici o forma!
Lasa lucrurile sa decurga normal, asa de la sine, nu poti face nimic.
Te pup!

| simomih a răspuns:

Efortul fizic nu afecteaza menstruatia. Durerile din timpul menstruatiei sunt normale si atunci cand nu faci sport. Unele sportive incearca sa isi programeze menstruatia atunci cand au competitii pentru ca le ajuta.Nu este nici o problema daca menstruatia va coincide cu ziua operatiei.Nu poti grabi menstruatia acesta este un proces fiziologic si nu poate fi grabit decat cu ajutorul unui ginecolog si nu este indicat.Nu-ti fa probleme, operatia va decurge foarte bine.happy