| Ionel47 a întrebat:

Salut, as dori sa fac operatia de reducere a miopiei cu laser, pot beneficia de o reducere daca sunt student in Brasov? Exista o asigurare medicala sau ceva de genul care sa aplice o reducere pentru operatia aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind student esti asigurat de sanatate prin efectul legii.
Nu stiu daca beneficiezi de gratuitate sau reducere pentru o asemenea operatie, va trebui sa te interesezi la spital sau Casa de Asigurari de Sanatate din jud.Brasov sau din localitatea unde este spitalul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa suni la cabinetul sau la spitalul unde vrei sa faci interventia cu laserul si sa intrebi, nu te du la ei ne programat ca risti sa nu te primeasca au multi pacienti si programarile dureaza, suni luni dar ei te pot programa in septembrie sau octombrie depinde cum au plafon de la casa de asigurari, daca mergi cu cardul de sanatate e gratiut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce știu eu nu se compensează astfel de operații.

| Fatamuntilor a răspuns:

Intreaba medicul de familie daca asigurarea acopera asfel de interventii!

apoi cere o trimitere si fa-ti o programare.E posibil ca sa iti vina randul si peste o luna-doua.