| andrabella a întrebat:

Buna am o intrebare, ca si student pana la ce varsta beneficiez de asigurare medicala?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.95/2006, rep. in 2015, beneficiezi de asigurare medicala pe tot parcursul studiilor, dar fara a depasi varsta de 26 de ani, citez:
"ART. 224.(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
  a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;"

| andrabella explică (pentru Ioandelasal):

Buna daca am 26 de ani si acum ma înscriu la facultate mai pot beneficia de asigurare 1 an?

| andrabella explică (pentru Ioandelasal):

Buna daca am 26 de ani si acum ma înscriu la facultate mai pot beneficia de asigurare 1 an? Sau e absurd de fapt depăsesc pentru ca ai 26 de ani si 1 luna asa este? Tu ce stii? Daca ma poți ajuta. Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru andrabella):

Peste varsta de 26 de ani nu poti beneficia de asigurare de sanatate gratuita, indiferent cu cat depasesti varsta, 1 zi sau 364 de zile.
Ti-am citat prevederea din legea sanatatii.

| BogdăneI a răspuns:

Buna!
Pe perioada studiilor beneficiezi de asigurare de sanatate, ulterior treuie sa fi angajat,
Daca nu esti angajat trebuie sa cotizezi la Casa de asigurari,
Mai multe detalii http://www.avocatnet.ro/......venit.html