Întrebare recomandată | Vesper a întrebat:

Salut TPU,

Am 16 ani si ma numesc Gabriel. Sufar de miopie inca de la varsta de 7 ani. Am -5 la ambii ochi. As dori sa pun cateva intrebari:

1. Exista tratamente naturale pentru vindecarea miopiei?

2. Exista tratament medical pentru vindecare?

3.Am auizt de anumite exercitii pentru imbunatatirea vederii. Chiar ajuta?

As dori sa imi spuneti toate metodele de vindecare, fara operatia cu laser ca mai am de asteptat.
Va multumesc si astept raspunsurile voastre!
Cel mai bun raspuns va primi funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Din pacate iti raspund cu "Nu" la toate intrebarile, si eu sunt mioapa din copilarie. In ceea ce priveste exercitiile, acestea nu diminueaza dioptriile, ci mai degraba diminueaza oboseala ochilor.Cine afirma ca a scapat de miopie gratie exercitiilor oculare, a acupuncturii sau a unor medicamente, MINTE! Miopia este un viciu de refractie, care creste pana adolescentul se opreste din crestere, datorita maririi diametrului antero-posterior al ochiului.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu, nu exista.
2. Nu exista tratament medical, doar chirurgical.
3. Da, ajuta la incetinirea evolutiei miopiei.
4. Nu exista nici o alta metoda de vindecare in afara de operatie

| onasis1961 a răspuns:

Nu există aşa ceva.Mai aşteaptă până se poate face intervenţia chirurgicală, este singura soluţie pentru a scăpa de miopie.Multă sănătate!

| 3my098 a răspuns:

Salut. Și eu sufăr de miopie și am -1.50 și -1.75 și am fost și eu curios la un moment dar de intrebăriile tale dar din câte am căutat am primit răspuns negativ la toate întrebările tale.
Eu aș zice să aștepți să implinești 18 ani să faci operația aceea cu laser, după operație intr-o lună vei vedea perfect fără ochelari, faza nasoală e că nu ai voie să deschizi ochii o bună perioadă de timp (24h parcă) Și chiar dacă ai să incerci săi deschizi te vor ustura foarte tare.

| Empathizer a răspuns:

Exista exercitii pe care le poti face pentru ameliorarea vederii. Poti incerca metoda Bates, care are 7 exercitii de baza: repausul ochilor, rememorarea vizuala, privitul in toate directiile, acomodarea privirii cu distanta, clipitul des din pleoape, spalarea metodica a ochilor si balansul.
Sunt exercitii simple, le gasesti in carti. Aici o sa-ti descriu doar metoda Bates de spalare pe ochi, e foarte simplu de aplicat. Dimineata iti clatesti ochii inchisi de 20 de ori cu apa calda, apoi de 20 de ori cu apa rece. Seara, invers: de 20 de ori cu apa rece apoi de 20 de ori cu apa calda. Se activeaza astfel circulatia sangelui in ochi, contribuind la imbunatatirea vederii.
Detalii pe scurt in limba romana gasesti aici: http://www.scritube.com/......413114.php

| Salluty a răspuns:

Da chiar ajuta. Stiu si eu un exercitiu eficient. Dimineata cad te trezesti si seara ininte de culcare strange tare ochii si stai asa 10 secunde pe ceas. Apoi ramai relaxat tot cu ochii inchisi dot 10 secunde. Apoi iar trangi ochii 10 sec si te relaxezi 10 sec dupa care iti alegi un punct indepartat din camere si te uiti.fix la el 10 sec. Dupa un timp.o sa dea rezultate. Sper sa te ajute.

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns:

Iti recomand sa arunci o privire pe acest site si te vei convinge de metoda naturala care este singura metoda care merita incercata - http://vedereperfecta.com