| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa urmez un tratament cu hormoni de crestere(din cauza inaltimii mici) si vreau sa stiu daca la 16 ani si jumatate este prea tarziu, si daca mai are vreun rost sa apelez la el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai deficit de hormon de crestere, va trebui sa faci o radiografie de pumn pentru a vedea daca s-au inchis cartilajele de crestere. dqaca nu s-au inchis si corectezi deficitul, vei mai creste cativa centimetri. Atentie! daca inaltimea ta mica este din alta cauza decat deficitul de hormon crestere, administrarea acestuia nu te va ajute, chiar daca cartilajul e deschis

| Annitu30 a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda sa faci asta pentru ca-ti vei strica complet sanatatea. te vei ingrasa foarte mult dupa. In plus, esti baiat, vei creste oricum pana la 21 de ani, stai linistit.

| teodora200004 a răspuns:

Sa stii ca are! Pana la maxim 21 de ani, o sa mai cresti! Pe langa tratament, eu as zice sa practici si un sport! Succes!

| Tyc a răspuns:

Ai incercat sa iesi din casa si sa faci sport, de exemplu baschet?

Daca aveai 27 de ani sau 40, erau unele probleme dar la 16 ani...