| DeliaIoana2 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca nu va deranjeaza. Acum cateva zile mi-a cazut plomba de la o masea. O aveam de vreo 5 ani. Ieri am fost la dentist pentru ca ma durea ingrozitor si au descoperit o infectie la radacina dintelui care este foarte foarte avansata. Mi-au facut tratamentul de canal desi sansele ca dintele sa mai fie salvat sunt foarte foarte mici dar nu am vrut sa apelez la extractie pentru ca asta vreau sa fie ultima varianta. Acum urmez un tratament cu antibiotice. Problema e ca urmatoarea programare o am peste o saptamana si as vrea sa stiu daca este normal sa ma doara atat de tare. Nu ma doare ca inainte dar ma doare oricum foarte tare cu pulsatii. Cap si gat..si nu stiu daca sa sun si sa ma programez mai repede. As vrea sa stiu daca este normal si daca durerea o sa se amelioreze pentru ca trece 3-4 ore cu ibuprofen/paracetamol dar dupa revine chiar mai tare.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Nu este normal. Spui de pulsatii. Asta inseamna ca inca ai mult puroi acolo. Suna si spune-i despre ce este vorba. Te-a programat atunci pentru continuarea lucrarii, crezand ca in acest timp infectia se retrage. Du-te sa-ti schimbe medicatia, poate chiar sa drneze restul din canal.

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Un lucru e clar: maseaua nu poate fi extrasa cat timp ai infectie (cu puroi) la ea.
Tratamentul cu antibiotice este de durata, nu doar 1-2 zile, cum ar vrea toata lumea.
Nu sunt medic, dar cred ca ai nevoie de antibiotic mai puternic, cum este Augmentin (sau Amoxicilina cu Acid clavulanic - substanta activa ce se gaseste si in Augmentin).
Am avut si eu probleme dentare (infectii foarte grave) si nu mi-au trecut decat cu antibiotic puternic.

| DeliaIoana2 explică (pentru dannyel86):

Am 5 zile de tratament in care iau amoxicillina dimineata si seara. Azi am luat dimineata la 9 si pe la vreo 14h00 ma durea atat de tare incat in loc sa iau paraceramol am luat iar amoxicillina?‍♀️

| dannyel86 a răspuns (pentru DeliaIoana2):

Pentru reducerea durerii/inflamatiei, poti incerca spalaturi bucale cu bicarbonat de sodiu dizolvat in apa (asta daca nu vrei sa apelezi la farmacie, de unde poti lua analgezice sau antiinflamatoare; specialistul stie ce sa iti recomande, daca ii spui ce problema ai).
Durerile dentare sunt cele mai neplacute, dar vei trece si peste aceasta problema. happy