| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! As vrea sa cumpăr anticonceptionale Belara doar ca nu sunt în tara și o verișoara din tara a încercat ieri sa le cumpere de la o farmacie dar fără reteta nu le-a putut cumpăra. Eu am reteta și am fost la ginecolog cand eram în tara, dar reteta este în tara și dacă o aveam aici cu mine era degeaba ca nu le pot cumpăra de aici. Ce pot face în situația asta? Joi trebuie sa-mi trimită pachetul și cu pastile și nu vreau sa le întrerup. Oare dacă ii trimit poza cu reteta le poate cumpăra? E ciudat ca acum câteva săptămâni cand eram in tara le-am putut cumpăra și fără reteta. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si de ce nu le-ai cumparat tu dupa ce ai fost la ginecolog, cand ai fost in tara?
Ai avut avion imediat după ce ai iesit de la cabinet?
Nu pari credibilă.

| Wordofthat999999 explică (pentru darrio2007):

Am zis ca o sa le cumpăr aici dar nu se dau fără reteta ca în tara la unele farmacii. Cu ce sa par credibila?

| darrio2007 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

La nici o farmacie din tara nu se dau fara reteta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poate scoate fara reteta degeaba îi dai poze, trebuie reteta plus cardul de sanatate al tau, si buletinul cu CNP fara astea degeaba merge la farmacie, tu esti de vina ca ai plecat din tara fara sa i ti iei toata cantitatea de anticonceptionale, acum nu poti face nimic stai asa.

| Wordofthat999999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Wtf?! N-am mai auzit asa ceva sa-ti ceara atâtea documente pentru niște medicamente. Îți cere doar reteta și atat, eucred ca ai scris la miști.

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă rețeta este in țară, de ce nu este in posesia verișoarei tale?
Si eu am mai luat si fără rețeta, o uitasem acasă si am spus asta farmacistei si m-a crezut si mi-a dat si fără laughing sa încerce la mai multe farmacii sa spună ca a uitat-o acasă rețeta si ca ia de cateva luni deja, poate una din farmaciste o va crede ai ii va da
Sau fa cumva sa ajungă rețeta la verișoara ta, persoana de la domiciliul unde ai lasat rețeta sa i-o paseze verișoarei tale sa poată lua cu rețetă

| Wordofthat999999 explică (pentru Madaxo97):

Nu știu e aiurea, pai am crezut ca o sa-i dea și fără reteta și nu aveam cum sa ma întâlnesc cu ea atunci ca este din alt oraș. M-am gândit totuși dacă eu am reușit sa le cumpăr și fără reteta v-a putea și ea dar de fapt nu e asa...

| Wordofthat999999 explică:

Reteta e la mine acasă în România și verișoara mea nu poate sa meargă la mine acasă pentru reteta. Eu as dori sa le poată cumpara și fără reteta ca eu am reușit acum câteva săptămâni in România sa le cumpăr și fără ca uitasem reteta în masina si daca nu măcar sa-i arate poza farmacistei...

| Wordofthat999999 explică:

Am o poza făcută în tara la reteta.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ai putea încerca cu poza, vezi poate merge

| popapopica a răspuns:

Nu, nu ii elibereaza dupa o poza.

| Wordofthat999999 explică (pentru popapopica):

Trebuie sa existe vreo modalitate, ca anul le pot întrerupe ca mai rău fac dacă le întrerup asa...

| popapopica a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Nu faci mai rau daca le intrerupi. Doar sa ai vointa. Pentru ca intr-adevar, in primele zile, mai multe la cat esti de intoxicat, vei simti nevoia sa tot bei si sa fumezi. Vei avea impresia (doar impresia) ca iti este rau. De fapt, organismul va cere otravurile. Il poti pacali cu fructe.
Vointa!

| Wordofthat999999 explică (pentru popapopica):

Eu le iau pentru sindromul ovarelor polichistice și pentru acnee deci e necesar sa iau acele otrăvuri.